Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Ekonomika

Leyenová: EK navrhne nové pravidlá dotovania zelených technológií

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie o energetike 12. decembra 2022 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Leyenová predtým navrhla spoločné investície na financovanie priemyselnej politiky EÚ.

Štrasburg 14. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) v januári navrhne nové, jednoduchšie pravidlá dotovania zelených technológií v Európskej únii. Cieľom je motivovať firmy, aby zostali v EÚ a "neinvestovali v Spojených štátoch", povedala Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu vo Francúzsku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Nové pravidlá štátnej pomoci sú reakciou EÚ na zákon za zníženie inflácie (Inflation Reduction Act, IRA), ktorý zákonodarcovia v USA schválili v auguste a mali by zabrániť odlevu investícií z EÚ do Spojených štátov. "Musíme na to odpovedať vlastným zákonom na zníženie inflácie" uviedla Leyenová.

Leyenová predtým navrhla spoločné investície na financovanie priemyselnej politiky EÚ. Teraz v ďalšom kroku uviedla, že nové úniové pravidlá štátnej pomoci majú rozšíriť základ pre štátne dotácie. Podľa Leyenovej sa pri schvaľovaní štátnej pomoci už nebudú zohľadňovať len kritériá EÚ, ale aj "globálne podmienky", čo umožní členským štátom dorovnať dotácie z krajín, ktoré nie sú súčasťou EÚ, ako sú napríklad USA.

EÚ sa obáva, že štedré daňové úľavy pre firmy v USA, ktoré sú súčasťou spomínaného zákona, môžu znevýhodniť európske spoločnosti, od automobiliek po firmy pôsobiace v oblasti zelených technológií.

EÚ a Spojené štáty sa snažia spor týkajúci sa podpory zelených technológií vyriešiť za rokovacím stolom v rámci transatlantickej Rady pre obchod a technológie (Trade and Technology Council, TTC). Doterajšie rokovania však neboli úspešné.