Quantcast
< sekcia Ekonomika

Leyenová: EÚ bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci

Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: TASR - Michal Svítok

Dodala, že americký zákon za zníženie inflácie núti EÚ, aby prehodnotila rámce štátnej pomoci a prispôsobila ich novému globálnemu prostrediu.

Brusel 4. decembra (TASR) - Európska únia (EÚ) v reakcii na zmeny konkurenčného prostredia spôsobeného americkým zákonom na zníženie inflácie prispôsobí pravidlá štátnej pomoci, uviedla v nedeľu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

EÚ upraví pravidlá štátnej pomoci, aby zabránila odlevu investícií, ktorý by mohol spustiť zákon za zníženie inflácie (Inflation Reduction Act) v hodnote 430 miliárd USD (408 miliárd eur), ktorý zákonodarcovia v USA schválili v auguste. Viacerí predstavitelia EÚ varovali, že tento zákon porušuje pravidlá medzinárodného obchodu.

"Konkurencia je dobrá, ale táto konkurencia musí rešpektovať férové podmienky," povedala Leyenová. Dodala, že americký zákon za zníženie inflácie núti EÚ, aby prehodnotila rámce štátnej pomoci a prispôsobila ich novému globálnemu prostrediu.

EÚ sa obáva, že štedré daňové úľavy pre firmy v USA, ktoré sú súčasťou spomínaného zákona, môžu znevýhodniť európske spoločnosti, od automobiliek po firmy pôsobiace v oblasti zelených technológií.

Zákon a jeho vplyv na hospodársku súťaž bude jednou z tém stretnutia transatlantickej Rady pre obchod a technológie (Trade and Technology Council, TTC), ktoré sa bude konať v pondelok (5. 12.). Zasadnutia TTC sa zúčastnia americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ministerka obchodu Gina Raimondová, americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová rovnako ako podpredsedovia EK Margrethe Vestagerová a Valdis Dombrovskis.

(1 EUR = 1,0538 USD)