Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Ekonomika

LNG terminál na nemeckom ostrove Rujana môže začať riadnu prevádzku

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Návrh postaviť LNG terminál na Rujane, obľúbenej dovolenkovej destinácii na pobreží Baltského mora, ktorá sa nachádza v blízkosti niekoľkých citlivých prírodných rezervácií, vyvolal spory.

Schwerin 9. apríla (TASR) - Na ostrove Rujana možno skladovať a upravovať skvapalnený zemný plyn (LNG). Oznámilo to v utorok ministerstvo životného prostredia v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko, ktoré so odvolalo na rozhodnutie tamojšej agentúry pre životné prostredie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Agentúra povolila pravidelnú prevádzku terminálu v prístave Mukran, uviedlo ministerstvo. Rozhodnutie nadobudne podľa ministerstva platnosť, keď ho v stredu (10. 4.) odovzdajú prevádzkovateľovi terminálu, spoločnosti Deutsche ReGas.

Terminál v prístave Mukran je dôležitý pre bezpečnosť dodávok energií v Nemecku, čím sa podľa dokumentov z povoľovacieho konania odôvodňuje aj široko kritizované rozhodnutie nevykonať posúdenie vplyvu na životné prostredie.

Terminál na Rujane je jedným z niekoľkých zariadení na dovoz LNG, ktoré sa stavajú v Nemecku. Majú nahradiť dovoz zemného plynu z Ruska, kedysi dôležitý zdroj energie, ktorý sa zastavil po uvalení sankcií proti Moskve za inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.

Návrh postaviť LNG terminál na Rujane, obľúbenej dovolenkovej destinácii na pobreží Baltského mora, ktorá sa nachádza v blízkosti niekoľkých citlivých prírodných rezervácií, vyvolal spory. Nemecká vláda podporila projekt ako dôležitý na zabezpečenie dodávok energie. Kritici však tvrdia, že iné terminály na dovoz LNG už poskytujú dostatočnú kapacitu na zásobovanie krajiny.