Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Ekonomika

Podľa odborníka má LNG, ako náhrada ruského plynu, u nás viac háčikov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Výpadky ruského plynu podľa odborníka zvýšia dopyt, a teda aj cenu LNG, takže aj Európa by sa v prípade krízy mala stať zaujímavou cieľovou destináciou.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Globálny trh pri zemnom plyne, na rozdiel od ropy, neexistuje. Táto komodita sa spravidla prepravuje plynovodmi a iba v posledných rokoch sa rozmáha obchod s LNG, zemným plynom skvapalneným pri mínus 162 stupňoch Celzia a prepravovaným špeciálnymi tankermi z krajín ako je Katar, Malajzia, Trinidad, Tobago či Austrália. Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

V súčasnosti podľa jeho informácií existujú tri rôzne trhy – najlacnejší severoamerický, najdrahší ázijský a tzv. mediánový v Európe, ktorých ceny sa môžu zjednocovať práve s nárastom dodávok LNG (Liquefied Natural Gas, pozn. TASR). "Zároveň tento druh prepravy zemného plynu má potenciál zásadným spôsobom prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti strednej Európy vrátane Slovenska," zdôraznil.

Nestane sa tak podľa neho však túto zimu a ani nasledujúcich pár zím, hoci dopyt po plyne je práve vo vykurovacej sezóne najvyšší. "Niežeby ho dnes nebolo možné 'zohnať', ale ázijské ceny plynu sú pre obchodníkov omnoho zaujímavejšie, a preto väčšina LNG dodávok smeruje do krajín ako sú Japonsko, Južná Kórea alebo Čína," konštatoval.

Aj v prípadoch, keď je cieľovou destináciou Európa, sa spravidla LNG iba 'premiestni' do ďalších tankerov a je expedovaný ďalej do Ázie. "K obratu by mal prispieť predovšetkým vývoz LNG z USA a dodávky ruského plynu do Číny, čo zatlačí na svetové ceny tejto komodity. K tomu by však malo prísť až koncom desaťročia," podčiarkol analytik.

Výpadky ruského plynu podľa jeho názoru samozrejme zvýšia dopyt, a teda aj cenu LNG, takže aj Európa by sa v prípade krízy stala zaujímavou cieľovou destináciou. "Háčik je v tom, že potrebná infraštruktúra je vybudovaná len na pobreží západnej Európy, s ktorým náš región nie je adekvátne prepojený. Stredná Európa by mohla mať vážny problém tento plyn získať," upozornil.

Prvý terminál má byť podľa Badidu spustený až v nasledujúcom roku, neďaleko poľského Štetína. "Navyše zloženie plynu pochádzajúceho z rôznych kútov sveta bude mať iné kvalitatívne zloženie, ako ten ruský, na ktorý sú naše technológie prispôsobené. Takže je nepravdepodobné očakávať, aby LNG dodávky dokázali plynule nahradiť ruský plyn, ak k nám túto zimu prestane prúdiť," dodal.