Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Ekonomika

M. Krajniak: Generálny pardon sa môže dotknúť 1,07 milióna subjektov

Na snímke zľava poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (Sme rodina), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), poslanec NR SR Jozef Hlinka, poslankyňa NR SR Petra Hajšelová, poslanec NR SR Igor Kašper (všetci Sme rodina) a dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému zmeny pre dlžníkov Sociálnej poisťovne vo forme generálneho pardonu v Bratislave 3. februára 2023. Foto: TASR - Dano Veselský

Generálny pardon začal platiť v stredu (1. 2.). Týka sa všetkých dlhov z odvodov, ktoré voči SP vznikli do vlaňajšieho leta.

Bratislava 3. februára (TASR) - Situáciu dlžníkov Sociálnej poisťovne (SP) uľahčí generálny pardon, ktorý sa dotkne približne 1,07 milióna subjektov. Prináša pomoc dlžníkom, ktorí sa nachádzajú v dlhovej pasci. V piatok to na tlačovej konferencii povedal dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Generálny pardon začal platiť v stredu (1. 2.). Týka sa všetkých dlhov z odvodov, ktoré voči SP vznikli do vlaňajšieho leta. "Generálny pardon bude trvať sedem mesiacov," uviedol Krajniak s tým, že to je najdlhší generálny pardon, ktorý na Slovensku bol. "Dávame možnosť ľuďom vyrovnať si svoje záväzky," doplnil štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

Ak do konca augusta 2023 uhradia dlžníci všetko dlžné poistné, ktoré im vzniklo do 1. júla 2022, a predložia ďalšie potrebné doklady, SP im odpustí úhradu dlžného penále. Ako priblížila predkladateľka návrhu generálneho pardonu Petra Hajšelová (Sme rodina), podmienkou je, že platiteľ v SP zaplatí celú výšku dlžného poistného.

SP bude od marca pravidelne upozorňovať klientov, ktorým môže generálny pardon pomôcť. Prvé hromadné oddlženie zabezpečí SP v apríli. Proces vykoná automaticky u klientov, o ktorých má všetky potrebné údaje. Pravidelne bude penále odpúšťať do konca augusta 2023 a následne o odpustení bude písomne informovať.