Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Ekonomika

M. Krajniak: Od zamestnancov sa k peniazom vláda dostáva najľahšie

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: TASR

Ak štát potrebuje viac peňazí, Krajniak je skôr za to, aby sa dodatočné prostriedky hľadali v sektoroch, kde je peňazí dosť.

Bratislava 26. decembra (TASR) – Koaličné hnutie Sme rodina by nemalo žiaden problém s tým, aby bolo ústavne garantované, že práca nemôže byť zdanená nad nejaké percento. V rozhovore pre TASR to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Vysvetlil, že je to nejaká forma daňovej brzdy, o ktorej sa debatuje v rámci koalície aj v súvislosti s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti.

"Je to ochrana každého zamestnanca, dokonca by to bolo aj fér. Aby sa nestalo to, čo sme už v minulosti zažili, že keď vláda potrebovala od niekoho vytiahnuť peniaze, tak ich vytiahla od zamestnancov," podotkol Krajniak s tým, že od zamestnancov sa totiž k peniazom vláda dostáva najľahšie, pretože sa nemôžu brániť.

Naopak, ak štát potrebuje viac peňazí, Krajniak je skôr za to, aby sa dodatočné prostriedky hľadali v sektoroch, kde je peňazí dosť. "Napríklad finančný sektor, hazard, alebo dnes máme absolútne nadpríjmy v energetickom sektore pre vysoké ceny energií," vymenoval minister. Podľa neho by od nejakej úrovne cien energií napríklad mohli byť v tomto sektore vyššie odvody, z ktorých by potom štát financoval sociálnu pomoc pre ľudí, ktorí týmto zdražovaním najviac trpia.

"Toto sú miesta, kde by som ja hľadal peniaze, ak ich štát potrebuje. Finančný sektor, monopoly, energetické firmy a hazard," zopakoval Krajniak.