Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

Maďari zrušili v bankách za dva roky 430.000 účtov, peniaze majú doma

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Mnohí, ktorí mali v bankách niekoľko účtov, si podľa expertov pre vysoké poplatky za vedenie účtu zrušili menej používané účty.

Budapešť 2. apríla (TASR) – Zavedenie poplatkov za finančné transakcie v júli 2012 v Maďarsku výrazne zmenilo finančné zvyky Maďarov, ktorí si podľa údajov Maďarskej národnej banky (MNB) za uplynulé dva roky zrušili vyše 430.000 účtov. Podľa dnešnej informácie agentúry MTI v danom období objem hotovosti domácností stúpol o 32 %.

Mnohí, ktorí mali v bankách niekoľko účtov, si podľa expertov pre vysoké poplatky za vedenie účtu zrušili menej používané účty. Pritom však stúpol aj počet Maďarov, ktorí si dôchodky, prípadne mzdu pýtajú v hotovosti.

Vlani z bankového systému zmizlo 282.000 účtov, dodáva MTI.

Poplatok za všetky druhy finančných prevodov je 0,1 % z transformovanej sumy. Poplatky sa netýkajú hotovostných vkladov v bankách, medzibankových prevodov a obchodovania s cennými papiermi. Budapešť sa rozhodla pre tento krok na vlastnú päsť, o takejto dani sa v EÚ viedli ostré diskusie. Vláda pri zavedení poplatku avizovala, že od neho očakáva ročný príjem vyše 300 miliárd forintov (1,036 miliardy eur).