Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Ekonomika

Oddnes platí zákaz nedeľného predaja, dve tretiny Maďarov sú proti

Zákazníci nakupujú v supermarkete Tesco v maďarskom meste Nagykanizsa, ktoré sa nachádza 208 km juhozápadne od Budapešti v nedeľu 8. marca 2015. Foto: TASR/AP

Zákon, ktorý poslanci schválili minulý rok, má aj niekoľko výnimiek.

Budapešť 15. marca (TASR) - Maďarský zákon o zákaze zamestnávať v nedeľu v obchodnom sektore platí oddnes. Proti nedeľňajšiemu zatvoreniu obchodov sa v prieskume inštitútu Ipsos vyjadrili až dve tretiny Maďarov.

Ipsos sa respondentov spýtal, koľkí doposiaľ nakupovali v nedeľu a aký vplyv na ich program bude mať odteraz zatvorenie obchodov v tento deň.

Prieskum

Čítanie, sledovanie televízie, rodinný program doma, prípadne iné aktivity voľného času uviedlo v prieskume až 77 percent opýtaných. Nákup potravín riešilo v nedeľu 22 percent Maďarov a 12 percent sa venovalo nakupovaniu odevov, bytového zariadenia, prípadne technických zariadení.

Zákaz nedeľňajšieho otvorenia obchodov nevníma ako komplikáciu v nakupovaní 47 percent ľudí, 27 percent si myslí, že to mierne skomplikuje ich život, 17 percent to vníma už ako vážnejšiu komplikáciu a deväť percent ako veľmi vážnu komplikáciu ich spôsobu života.

Úplný nesúhlas so zákazom vyjadrilo 41 percent opýtaných, čiastočne ho odmieta 27 percent, skôr s ním súhlasí 22 percent a úplný súhlas so zákazom vyjadrilo desať percent opýtaných.

Výnimky

Zákon schválili poslanci maďarského parlamentu vlani 16. decembra. Výnimkou sú obchody s rozlohou do 200 metrov štvorcových, v ktorých však môžu pracovať iba majitelia, prípadne ich rodinní príslušníci.

Za návrh zákona o povinnom odpočinku v nedeľu z dielne menšej vládnej Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) hlasovalo 119 poslancov, 40 bolo proti a 25 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

V zmysle prijatého zákona ďalšou výnimkou je, že otvorené môžu byť aj obchody, ktoré predávajú výhradne pekárenské a mliekarenské výrobky, novinové stánky a kvetinárstva v presne stanovených hodinách.

Zákaz neplatí ani pre lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach, letiskách a v ďalších verejných zariadeniach. Obchody však budú môcť byť v nedeľu otvorené v adventnom období a v jednu nedeľu roka podľa voľby daného obchodu.

WA 3 Nagykanizsa - Na snímke nápis "Otvorené 0-24" sa nachádza pred vchodom do supermarketu Tesco v maďarskom meste Nagykanizsa, ktoré sa nachádza 208 km juhozápadne od Budapešti v nedeľu 8. marca 2015.
Foto: TASR/AP