< sekcia Ekonomika

Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v októbri ožili a rástli

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Podľa najnovších štatistík sa maloobchodný predaj v krajinách, ktoré platia eurom, v októbri 2018 po očistení od sezónnych vplyvov zvýšil o 0,3 % oproti septembru.

Luxemburg 5. decembra (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v októbri ožili a vzrástli po poklese v predchádzajúcom mesiaci. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat.

Podľa najnovších štatistík sa maloobchodný predaj v krajinách, ktoré platia eurom, v októbri 2018 po očistení od sezónnych vplyvov zvýšil o 0,3 % oproti septembru. V celej 28-člennej EÚ maloobchodný predaj vzrástol v októbri medzimesačne o 0,1 % po septembrovom poklese o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní stúpli maloobchodné tržby v októbri o 1,7 % v euroregióne a o 2,1 % v EÚ.

Štatistiky tiež ukázali, že v októbri oproti septembru vzrástli v eurozóne tržby z predaja palív o 1 %, z predaja potravín, nápojov a tabaku o 0,6 %, zatiaľ čo z predaja nepotravinárskych produktov klesli o 0,1 %. V celej EÚ vzrástol predaj palív o 0,8 %, potravín, nápojov a tabaku o 0,5 %, predaj nepotravinárskych výrobkov sa znížil o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých októbrové údaje má Eurostat dispozícii, najväčší medzimesačný nárast maloobchodného predaja zaznamenali v Slovinsku (7,9 %), Portugalsku (2,3% ) a Rakúsku (1,6 %). Najviac naopak klesli tržby vo Fínsku (-2 %), Dánsku a Švédsku (zhodne o -1,2 %).

V medziročnom porovnaní v eurozóne v októbri najviac vzrástli tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku o 2,3 %, nepotravinárskych produktov o 1,7 % a palív o 1,5 %. V EÚ sa v sledovanom období predaj nepotravinárskych výrobkov zvýšil o 2,4 %, palív o 2,3 % a potravín, nápojov a tabaku o 1,9 %.

Najvyšší medziročný nárast maloobchodného predaja vykázali v októbri Slovinsko (13,3 %), Írsko (8,4 %) a Litva (7,3 %). Pokles zaznamenali Malta (-2,3 %), Fínsko (-1 %) a Luxembursko (-0,3 %).

Na Slovensku maloobchodný predaj v októbri vzrástol medzimesačne o 1,5 % a medziročne o 6 %.