< sekcia Ekonomika

Mastercard je žalovaný na rekordné odškodné 14 miliárd libier

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Veľká americká advokátska kancelária Quinn Emanuel, ktorá podľa vlastných údajov zastupuje 46 miliónov britských spotrebiteľov, obviňuje spoločnosť z prehnaných poplatkov.

Londýn/Frankfurt nad Mohanom 9. septembra (TASR) - Koncern Mastercard bol v Británii zažalovaný na odškodné v rekordnej výške 14 miliárd libier (16,56 miliardy eur). Veľká americká advokátska kancelária Quinn Emanuel, ktorá podľa vlastných údajov zastupuje 46 miliónov britských spotrebiteľov, obviňuje spoločnosť z prehnaných poplatkov. Podľa agentúry DPA nie je vylúčená ani hromadná žaloba, ktorú umožňuje nový britský zákon o ochrane spotrebiteľa schválený v minulom roku.

Kancelária uvádza, že ide o najvyššie odškodné v histórii Veľkej Británie a prvýkrát aj o žalobu v mene všetkých britských spotrebiteľov. Žaloba sa týka medzibankových poplatkov, ktoré účtuje banka pri použití kreditnej karty. Poplatky avšak neuhrádza spotrebiteľ, ale banka predajcu. Kancelária argumentuje, že tieto poplatky sa postupne preniesli na spotrebiteľa vo forme vyšších cien za tovary alebo služby. Táto politika tak zasiahla nielen majiteľov kreditných kariet Mastercard, ale aj tých, ktorí platili, napríklad, v hotovosti alebo kartou iného vydavateľa.

Podľa Quinn Emanuel by k procesu mohlo prísť už v polovici roka 2018. Pokiaľ by koncern súhlasil s mimosúdnym vyrovnaním, súdu sa môže vyhnúť. Mastercard zatiaľ oznámil, že sa proti obvineniu bude brániť všetkými silami a najprv preskúma 600-stranový žalobný spis.

(1 EUR = 0,8456 GBP)