< sekcia Ekonomika

MATEČNÁ: Teší ma, že asi 70% pekárenských výrobkov na trhu je domácich

Gabriela Matečná Foto: TASR/AP

Podpora pekárenského sektora a férové podmienky pre spracovateľov boli hlavné témy rokovania šéfky MPRV SR Gabriely Matečnej so zástupcami slovenských pekárov a cukrárov.

Bratislava 3. mája (TASR) - Podpora pekárenského sektora, férové podmienky pre spracovateľov, zvyšovanie kvality potravín v regáloch, ale aj zníženie administratívnej záťaže pri čerpaní fondov, boli hlavné témy rokovania šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej so zástupcami slovenských pekárov a cukrárov. Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu MPRV.

"Teší ma, že približne 70 % pekárenských výrobkov na trhu je z domácej produkcie. Väčšinou sú kvalitnejšie ako mnohé výrobky zo zahraničia," uviedla na stretnutí Matečná. Podľa predsedu predstavenstva Cechu pekárov a cukrárov z regiónu západného Slovenska Vojtecha Gottschalla pekárenský sektor na Slovensku zamestnáva približne 20.000 ľudí v 700 prevádzkach. "Dávame šancu aj ľuďom z marginalizovaných skupín s nižším vzdelaním. Pozitívne je, že podmienky na prácu sa za posledných 20 rokov zlepšili," uviedol Gottschall.

Témou rokovania bola aj otázka využitia prostriedkov z fondov EÚ. Aj napriek tomu, že približne 70 až 80 % nenávratných finančných prostriedkov z výziev je už z minulosti zakontrahovaných, ostáva podľa ministerky ešte priestor na ďalšie výzvy. "Prioritne sa chceme zamerať na podporu malých a mladých spracovateľov. Naším cieľom je zároveň znížiť administratívnu záťaž a zjednodušiť podávanie žiadostí z fondov," uviedla Matečná.

Pripomenula zároveň, že otvorená je aj výzva na ministerstve hospodárstva na podporu inovácií, ktorú môžu využiť aj pekári. Pekári tiež navrhujú, aby sa zmenil zákonník práce a umožnil lepšie zamestnávanie na dohodu a brigádnické práce. Rovnako požadujú zrušenie povinnosti pracovnej zdravotnej služby, ktorá nepriniesla pre tento sektor žiadne zlepšenie. Ministerka Matečná bude rokovať o načrtnutých témach so zodpovednými ministrami.

Dôležitou témou, ktorou sa MPRV aj pekári budú spoločne zaoberať, je obchodná politika veľkých reťazcov. Podľa zástupcov pekárov totiž reťazce nútia spracovateľov znižovať ceny, čo sa premieta do znižovania kvality potravín. "Následkom toho je napríklad v makovom koláči menej maku alebo namiesto plnotučného mlieka sa dáva do výrobku mlieko odstredené," vyhlásili pekári. Riešením by mohla byť podľa Matečnej prísnejšia kontrola, aby reťazce nenakupovali od spracovateľov výrobky pod ekonomicky oprávnené náklady. To už umožňuje existujúca legislatíva. "Našou spoločnou prioritou je, aby spotrebitelia nakupovali v obchodoch kvalitné a zdravé potraviny," dodala Matečná.

Rokovania s ministerkou sa zúčastnili zástupcovia Cechu pekárov a cukrárov, Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov a Únie priemyselných pekárov.