Quantcast
< sekcia Ekonomika

M.Beblavý chce cenový limit aj pre nákup štátnych vozidiel

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Novela však získala pozornosť len približne 20 poslancov zo 150 zákonodarcov.

Bratislava 23. októbra (TASR) – Poslanci odštartovali dnešné rokovanie novelou zákona o dani z príjmov z dielne rezortu financií.

Na úvod siedmeho rokovacieho dňa 39. schôdze Národnej rady (NR) SR predložil dva pozmeňujúce návrhy k právnej norme nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, z toho jeden predložil spoločne s opozičným poslancom Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS). Celkovo je však k novele predložených 16 pozmeňujúcich návrhov, väčšina je od opozičných poslancov.

Rezort financií chce prostredníctvom novely podporiť firmy, ktoré sa venujú výskumu a vývoju, a to takzvaným superodpočtom nákladov. Beblavý spoločne s Jurzycom chcú, aby malo finančné riaditeľstvo povinnosť zverejniť na svojom webovom sídle údaje o daňovníkovi, ktorý si pri realizácii projektu výskumu a vývoja uplatnil odpočet výdavkov na výskum a vývoj. Finančné riaditeľstvo má podľa pozmeňujúceho návrhu zverejniť tieto údaje v uvedenom zozname do troch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. "Cieľom je vytvoriť podmienky pre jednoduchšie zisťovanie zneužívania odpočtu týchto výdavkov, a to ex post zverejňovaním základných údajov o daňovníkovi, ktorý realizuje výskum a vývoj," priblížil v pléne Beblavý.

Druhým pozmeňujúcim návrhom chce Beblavý zaviesť cenový limit pre nákup služobných vozidiel vo verejnej správe. Pripomenul, že rezort financií navrhuje, aby si súkromný podnikateľ v strate nemohol odpísať celú kúpnu cenu služobného auta, ale len do sumy 48.000 eur. Beblavý rovnakú sumu navrhuje aj pre organizácie pracujúce vo verejnom záujme. "Toto obmedzenie by sa zo zákona neuplatnilo vtedy, keď rozpočet verejnej správy nebude mať v predchádzajúcom roku schodok. Navrhované obmedzenie pri kúpe osobného motorového vozidla by sa tiež neuplatnilo v situáciách, kedy je potrebná kúpa aj vo vyššej hodnote, a to v súvislosti s ochranou najvyšších ústavných činiteľov," doplnil Beblavý s tým, že výnimku na tieto situácie by malo aj Ministerstvo vnútra SR v rámci výkonu činností Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Minister financií označil diskusiu o novele zákona o dani z príjmov za jednu z najdôležitejších v rámci svojej agendy v parlamente. Novela však získala pozornosť len približne 20 poslancov zo 150 zákonodarcov.

Popoludní preruší rozpravu pravidelná Hodina otázok. Poslanci vládnej strany Smer-SD sa svojho premiéra spýtajú na stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.