Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

MDV musí pokračovať v súťaži na poradenstvo za 17,2 miliónov eur

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek . Foto: TASR - Jakub Kotian

Ide o súťaž, ktorú vyhlasovalo ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) v roku 2015.

Bratislava 27. januára (TASR) - Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd) musí pokračovať v súťaži na poradenstvo k eurofondom za predpokladanú cenu 17,2 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Rozhodol tak ešte v decembri 2017 Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Ide o súťaž, ktorú vyhlasovalo ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) v roku 2015. Minister Érsek ju v lete minulého roka zrušil. Proti tomu však bola podaná námietka na ÚVO a tendrový úrad rozhodol v súťaži pokračovať.

"Na základe decembrového rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie pokračuje ministerstvo dopravy v súťaži na zabezpečenie komplexných poradenských služieb," konštatovala pre TASR hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Ministerstvo podľa jej slov chcelo v lete 2017 súťaž zrušiť, pretože obsahovala nadmerne veľký rozsah služieb a mala vysokú predpokladanú hodnotu zákazky. "Na základe aktuálnych skúseností vydal minister dopravy Érsek pokyn, aby sa služby poradenských firiem na našom ministerstve využívali efektívnejšie. Mnohé činnosti, ktoré boli v pôvodnom zadaní, dnes už zabezpečujú naši zamestnanci interne," opísala Ducká.

ÚVO však v rozhodnutí uvádza, že zrušenie tejto súťaže z dôvodu zmeny okolností, za ktorých bola vyhlásená, nebolo dostatočne odôvodnené. Zároveň sa podľa tendrového úradu dôvod zrušenia súťaže, že "po vyhodnotení splnenia podmienok účasti po predložení dokladov zostala v platnosti jedna ponuka", preukázal ako nesprávny, a teda v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, konkrétne s princípom transparentnosti. Úrad teda zhodnotil, že úkon, ktorým sa súťaž zrušila, je nezákonný.

Ministerstvo teda pokračuje v súťaži a v prípade, ak sa tender skončí podpisom zmluvy, plánuje rezort podľa Duckej využiť tieto externé služby podľa skutočných potrieb a zabezpečiť hospodárne vynakladanie verejných prostriedkov.

Predmetom súťaže je komplexné poradenstvo pri eurofondoch, konkrétne v oblasti implementácie Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) určeného na roky 2014 až 2020. Poradenské služby majú byť zamerané na podporu Riadiaceho orgánu pre OPII, na podporu pri riadení implementácie vybraných projektov vrátane asistencie pri riadení rizík, tiež napríklad na špecifické analytické činnosti v oblasti dopravy, asistenciu pri organizačnom, procesnom a personálnom zabezpečení implementácie OPII.