Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Médiá zverejnili údajné sumy na korupciu pri predaji Gripenov

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Informácie zverejnil rakúsky týždenník Profil.

Viedeň 22. septembra (TASR) - Informácie o konkrétnych sumách, ktoré boli pripravené za účelom korupcie zainteresovaných v ČR, Maďarsku a Rakúsku v súvislosti s predajom švédskych stíhačiek Jas-39 Gripen do týchto krajín, prináša v najnovšom vydaní rakúsky týždenník Profil s odvolaním sa na niekdajšieho známeho rakúskeho zbrojárskeho lobistu šľachtického pôvodu Alfonsa Mensdorfa-Pouillyho. Mark Cliff, ktorý bol poradcom Mensdorffovho obchodného partnera na Britských ostrovoch Timothyho Landona, mal o nich hovoriť na pôde britskej antikorupčnej inštitúcie Serious Fraud Office SFO, ako o tom vraj svedčia protokoly.

Pri jednej zo schôdzok s predstaviteľmi britského koncernu BAE Systems v roku 2001 mal rakúsky lobista hovoriť o rozdelení finančných prostriedkov na spomínané účely takto: Pre päticu "tretích strán" v Maďarsku bolo určených 180 miliónov rakúskych šilingov, pre 20 "tretích strán" v ČR 1,05 miliardy ATS a pre štyri "tretie strany" v Rakúsku suma 250 miliónov šilingov, to všetko v prípade, že by tieto krajiny Gripeny skutočne zakúpili.

Samotný Mark Cliff to v svedeckej výpovedi údajne klasifikoval ako diskusiu o finančných prostriedkoch na korupčné účely.

Možnosť reagovať na obsah materiálu, o ktorom už dnes s predstihom informovala rakúska tlačová agentúra APA, Mensdorffov právny zástupca nevyužil a rakúskej agentúre stanovisko neposkytol.

Samotný lobista opakovane ubezpečoval o svojej nevine, doteraz popieral účasť na akejkoľvek korupcii a ostro odsudzoval údajné snahy zapliesť do prípadu i jeho verejne známu manželku, rakúsku exministerku zdravotníctva Mariu Rauchovú-Kallatovú.

Mensdorff-Pouilly bol označovaný okrem iného nielen za hlavného lobistu v prípade dodávok švédskych stíhačiek Gripen do Českej republiky a Maďarska, ale aj dodávok stíhačiek Eurofigher do Rakúska, ktoré sú spájané s podozrením z korupcie. Britské orgány zastavili jeho trestné stíhanie a prepustili ho na slobodu začiatkom februára 2010, za týždeň vo vyšetrovacej väzbe lobistu finančne odškodnili. Rakúsky lobista bol aj je jedným z tucta menovaných podozrivých, o ktorých sa SFO konkrétne zmieňovala v žiadosti o právnu pomoc zaslanej orgánom viacerých krajín. Desať z nich patrilo medzi bývalých alebo súčasných zamestnancov BAE. Proces s Alfonsom Mensdorfom-Pouillym, ktorého prokuratúra vo Viedni obvinila v súvislosti s kauzou Eurofighter z prania špinavých peňazí, falošnej svedeckej výpovede a predloženia údajne sfalšovaného dôkazu, sa začne 12. decembra.