Quantcast
< sekcia Ekonomika

Medzera vo výbere DPH vlani medziročne klesla na 12,1 % zo 16,8 %

Na snímke sprava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek a prezident Finančnej správy (FS) Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie ohľadne výberu DPH za rok 2021 v Bratislave v piatok 8. apríla 2022. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Slovensko v roku 2021 výrazne zlepšilo výber dane z pridanej hodnoty (DPH), keď daňová medzera medziročne klesla o 4,7 percentuálneho bodu na 12,1 %. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Toto zlepšenie výberu DPH podľa ministra prinieslo do štátneho rozpočtu, navyše, 360 miliónov eur.

"Slovensko za minulý rok dosiahlo najlepší výber DPH z pohľadu toho, čo teoreticky mohlo vybrať na DPH a v skutočnosti čo vybralo," povedal Matovič. V porovnaní s rokom 2011 sa zvýšila efektivita výberu DPH z vtedajších 65 % približne o 23 percentuálnych bodov a v porovnaní s rokom 2020 potom o 4,7 percentuálneho bodu.Prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka by chcel do roku 2024 znížiť daňovú medzeru až na úroveň ostatných štátov EÚ, čo je okolo desiatich percent. Dôvodov zlepšenia výberu dane z pridanej hodnoty je viacero. Žežulka zdôraznil, že k zlepšeniu došlo bez zmeny legislatívy.

K lepšej kontrole, a tým aj výberu daní prispelo tiež používanie eKasy, no aj zvýšené využívanie on-line platieb a nákupov na internete. "Veľmi nám pomohlo, že sa tržby pretavili z hotovostných na bezhotovostné," povedal Žežulka. Samozrejme, v okamihu bezhotovostnej ekonomiky transakcia zanecháva svoju stopu a iba šialenec by nepriznal tržbu, ktorú prijme kartou," dodal Žežulka.