Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Ekonomika

Medziročná harmonizovaná inflácia v máji 2023 dosiahla 12,3 %

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

V máji 2023 harmonizované indexy spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne poklesli o 0,1 %.

Bratislava 16. júna (TASR) - Spotrebiteľské ceny v máji 2023 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 12,3 %, v apríli 2023 bola táto hodnota 14 %. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla v máji zápornú hodnotu 0,1 %, naposledy sa medzimesačné zníženie cenovej úrovne zaznamenalo v decembri 2020. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie (porovnávajúca zmenu priemernej cenovej hladiny za priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) dosiahla v máji 2023 hodnotu 14,1 %.

Medziročná harmonizovaná inflácia (porovnávajúca cenovú úroveň v danom mesiaci oproti cenovej úrovni v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka) dosiahla v máji 2023 hodnotu 12,3 %, bola teda nižšia ako priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie.

V máji 2023 harmonizované indexy spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne poklesli o 0,1 %. Medzimesačné zníženie cenovej hladiny najviac ovplyvnilo zníženie cien v odbore reštaurácie a hotely (celkový záporný príspevok -0,32 percentuálneho bodu k medzimesačnej inflácii bol najovplyvnenejší opätovným zavedením dotácií obedov v základných školách a v poslednom ročníku materských škôl).

Druhý najvýraznejší vplyv na pokles cien v máji v porovnaní s cenovou úrovňou v apríli mal odbor doprava (-0,10 p. b.) spôsobený najmä znížením cien pohonných látok. Naopak, najvyššie kladné príspevky k medzimesačnej inflácii sa zaznamenali v odbore potraviny a nealkoholické nápoje (kladný príspevok celého odboru predstavoval +0,11 p. b.) a v odbore rozličné tovary a služby (+0,07 p. b.).