Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Ekonomika

Medziročná harmonizovaná inflácia v auguste 2023 dosiahla hodnotu 9,6%

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla hodnotu 0,1 %.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa európskej harmonizovanej metodiky dosiahla v auguste 2023 prvýkrát po 16 mesiacoch jednocifernú hodnotu 9,6 %. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla hodnotu 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie (porovnávajúca zmenu priemernej cenovej hladiny za priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) dosiahla v auguste 2023 hodnotu 13,4 %, v júli 2023 mala hodnotu 13,7 %.

V auguste 2023 harmonizované indexy spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne vzrástli o 0,1 %. Medzimesačné zvýšenie cenovej hladiny bolo najviac ovplyvnené zvýšením cien v odbore doprava - celkový kladný príspevok 0,31 percentuálneho bodu (p. b.) k medzimesačnej inflácii bol najviac ovplyvnený zvýšením cien pohonných látok.

Druhý najvýraznejší vplyv na zvýšenie cien v auguste v porovnaní s cenovou úrovňou v júli mal odbor reštaurácie a hotely (0,07 p. b.). Naopak, pokles cien a najvyšší záporný príspevok k medzimesačnej inflácii sa zaznamenal v odbore potraviny a nealkoholické nápoje - záporný príspevok celého odboru predstavoval -0,28 p. b., najmä vplyvom zníženia cien potravín.