Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Ekonomika

Partizánske prerozdelí pre ceny energií dotácie v polovičnej výške

Na archívnej snímke z 19. október 2018 pohľad na fontánu a v pozadí výškovú budovu na Námestí SNP v Partizánskom. Foto: TASR - Alexandra Moštková

Samospráva tak podľa primátora Partizánskeho nechce dať všetky peniaze naraz, keďže nevie, čo bude od júna.

Partizánske 22. februára (TASR) - Samospráva Partizánskeho prerozdelí medzi organizácie a športové kluby pôsobiace na území mesta sumu vo výške viac ako 200.000 eur. V súvislosti so zvyšovaním cien energií finančnú podporu rozdelilo na dve časti, žiadatelia tak zatiaľ dostanú 50 percent. Dotácie schválili poslanci na svojom rokovaní v utorok.

Žiadosť o poskytnutie dotácií z rozpočtu mesta podalo na rok 2022 spolu 49 žiadateľov v celkovej sume 327.335 eur. Najviac financií, a to viac ako 222.000 eur, žiadali organizácie na podporu športu. Samospráva v zmysle limitu mestskej rady môže prerozdeliť 201.000 eur. Na podporu športu pôjde 160.000 eur, na kultúru 17.000 eur, na sociálne veci 12.000 eur a vzdelávanie 10.880 eur.

"Elektrická energia robí vrásky na čele všetkých štatutárov obcí a miest na Slovensku, ako i samosprávnych krajov. Navrhol som, že dotácie budú schválené tak, ako boli navrhnuté v komisiách a mestskej rade, akceptuje ich mestské zastupiteľstvo. Podobne ako minulý rok, aj tento rok ideme na 50-percentné viazanie," načrtol pre TASR primátor Jozef Božik.
Na snímke primátor mesta Partizánske Jozef Božik, foto z archívu.
Foto: TASR Milan Kapusta

Samospráva tak podľa neho nechce dať všetky peniaze naraz, keďže nevie, čo bude od júna, o to viac, že od 1. mája bude mať nové ceny elektrickej energie a plynu, na ktoré pripravuje súťaž. "Dnes vieme, že nám budú chýbať státisíce eur. O podpore samospráv rokuje s Ministerstvom financií SR a vládou SR Združenie miest a obcí Slovenska a Únia miest Slovenska. Samosprávy práve cez dotácie umožňujú, aby sa deti stretávali, navštevovali krúžky a športové aktivity," vysvetlil Božik.

Mesto za uplynulých 12 rokov zvýšilo dotácie o viac ako 100 percent, v posledných troch rokoch ich nezvýšilo, keďže ho ďaleko viac stojí prevádzka športovísk, pripomenul primátor. "Mesto vynakladá len na podporu športu viac ako 500.000 eur, vďaka čomu viac ako 1000 detí a mládeže môže športovať," podotkol Božik.

O ďalších 50 percentách dotácií bude mestské zastupiteľstvo podľa neho rozhodovať na júnovom rokovaní. "Uvidíme, ako sa k podpore samospráv postaví vláda, pomôže nám a v júni budeme môcť schváliť zvyšnú časť dotácií," dodal primátor.

Samospráva zároveň skrátila limit primátora a znížila prostriedky na komunitný participatívny rozpočet o 50 percent na 10.000 eur.