Quantcast
< sekcia Ekonomika

Mesto Trebišov pripravuje výstavbu 78 nájomných bytov na sídlisku Juh

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Branislav Caban

Výstavba bytov by mala byť financovaná z úverových prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a dofinancovaním z prostriedkov mesta.

Trebišov 24. januára (TASR) – Mesto Trebišov pripravuje na sídlisku Juh výstavbu dvoch nových bytových domov celkovo so 78 nájomnými bytmi. "Aktuálne prebieha proces verejného obstarávania na dodanie stavby, ktorý by mal byť kompletne ukončený v priebehu februára," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

Výstavba bytov by mala byť financovaná z úverových prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a dofinancovaním z vlastných prostriedkov mesta. Predpokladaná hodnota zákazky je 5,34 milióna eur s DPH. "Celkovú štruktúru financovania - výšku úveru, dotácie a spolufinancovania -bude možné presne stanoviť až po skončení sa verejného obstarávania, keď bude známa finálna cena diela," informovala radnica.

Projekt výstavby bytov zahŕňa súvisiacu technickú vybavenosť so zabezpečením rozsahu sociálneho bývania. Dve päťpodlažné bytovky označené ako C a D pozostávajú každá z 39 jedno-, dvoj- a trojizbových bytov, pričom nadväzujú na už existujúce bytové domy A a B. K objektom je navrhnutá prístupová komunikácia s inžinierskymi sieťami, parkoviská, verejné osvetlenie a priestor na zberné nádoby. Byty na prízemí budú mať krytú terasu, byty na druhom až piatom podlaží lodžie alebo balkón.

Po ukončení verejného obstarávania dôjde k podpisu zmluvy o dielo a k podaniu žiadosti o úver zo ŠFRB a o dotáciu z MDV SR. "Predpokladaný termín začatia výstavby bytov bude závisieť od rýchlosti schválenia podaných žiadostí. Predpokladaná doba výstavby je najviac 18 mesiacov od odovzdania staveniska," doplnila Mištaničová.
Primátor mesta Trebišov Marek Čižmár, archívne foto
Foto: TASR/Roman Hanc

Zámer výstavby bytoviek podľa primátora mesta Mareka Čižmára vychádza z dopytu obyvateľov. "V konečnom dôsledku prihliadame pri žiadosti a potom pri prípadnom úspešnom žiadaní prostriedkov aj na to, aby nájom bol čo najnižší, pretože sa dlhodobo stretávame aj s odozvou obyvateľov doterajších nájomných bytov na sídlisku Juh, že to nájomné je veľmi vysoké na ich platové pomery a možnosti," povedal primátor vlani vo februári. Mestského zastupiteľstvo vtedy schválilo spôsob financovania projektu.