< sekcia Ekonomika

Mexiko by malo urýchliť rozvoj ložísk plynu, znížiť závislosť od USA

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mexiko roky patrilo k významným producentom ropy a zemného plynu, ale prudký pokles ťažby v poslednom období donútil vládu zvýšiť dovoz zo zahraničia.

Mexiko 22. septembra (TASR) - Mexiko by malo urýchliť rozvoj svojich ložísk zemného plynu vrátane rozsiahlych bridlicových ložísk. Cieľom je znížiť závislosť od dovozu z USA a zredukovať tak rastúce "riziko narušenia dodávok". Uviedol to koncom tohto týždňa šéf regulačného úradu v oblasti energií.

Mexiko roky patrilo k významným producentom ropy a zemného plynu, ale prudký pokles ťažby v poslednom období donútil vládu zvýšiť dovoz zo zahraničia. Minulý rok sa na celkovej spotrebe zemného plynu v Mexiku podieľalo zahraničie až 84 %, pričom takmer všetok plyn doviezla krajina zo susedných Spojených štátov. Táto komodita sa pritom v stále väčšej miere využíva v expandujúcom výrobnom sektore, ako aj na zabezpečenie chodu elektrární.

"Je nevyhnutné diverzifikovať naše zdroje zemného plynu," uviedol Juan Carlos Zepeda Molina, prezident Národnej komisie pre fosílne zdroje (CNH). Poukázal na odhadované zdroje bridlicového plynu v krajine na úrovni okolo 141 biliónov kubických stôp (3,99 bilióna kubických metrov) a to je vraj potrebné využiť. "Z hľadiska energetickej bezpečnosti si nemôžeme dovoliť nechať taký potenciál nepovšimnutý," dodal Zepeda.

Problémom je, že nový prezident Andrés Manuel López Obrador (do funkcie nastúpi v decembri) hydraulické štiepenie (frakovanie) na získavanie plynu z bridlíc odmieta. "Táto metóda sa na získavanie suroviny už používať nebude," vyhlásil niekoľko týždňov potom, ako 1. júla zvíťazil v prezidentských voľbách.

Samotný Obrador však má záujem podporiť domácu produkciu plynu aj ropy a znížiť tak závislosť od dovozu z USA. Kvôli tomu chce aj posilniť pozíciu domáceho producenta Pemex. Ten od začiatku roka vyťažil v priemere 4,83 miliardy kubických stôp plynu denne. V porovnaní s doterajším maximom v roku 2009 to predstavuje pokles takmer o tretinu.

Obrador v júli zároveň vyhlásil, že je potrebné posilniť domáci sektor spracovania ropy do takej miery, aby počas jeho prvých troch rokov vo funkcii bolo možné ukončiť masívny dovoz palív.

Výroba benzínu v Mexiku klesla od roku 2013 o polovicu a pokrýva len asi štvrtinu dopytu. Za posledných päť rokov sa podľa údajov Pemexu dovoz benzínu zvýšil takmer o dve tretiny a dovoz nafty sa zdvojnásobil.