Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Ekonomika

Účasť dcéry Sulíka na Expo bola hradená z jej vlastných prostriedkov

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas slávnostnej prezentácie slovenského pavilónu na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020 v Dubaji. Foto: TASR Jakub Kotian

Sulíkovci zároveň neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Účasť dcéry ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na svetovej výstave Expo v Dubaji bola hradená z jej vlastných prostriedkov. Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva (MF) SR. Alexandra Sulíková je právnička zaoberajúca sa energetickým právom a preto podľa MH SR využila možnosť zúčastniť sa na tematickom týždni Expo venovanom energetike.

"Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu," povedal minister. Sulíkovci zároveň neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami. "Nikdy by som si nedovolil využívať prostriedky štátu na takýto účel. Takých majstrov sme tu už mali a kritizovali sme ich za to," dodal.

V stredu večer (3. 11.) unikli na internet naskenované kópie cestovných pasov členov slovenskej delegácie, ktorá je momentálne v Dubaji na svetovej výstave Expo. Ako informovali viaceré médiá, sú medzi nimi súkromní podnikatelia, zamestnanci ďalších štátnych inštitúcií či novinári, ktorí cestu spravodajsky monitorujú. Súbor s informáciami bol nahratý na portál uloz.to, následne bol však vymazaný.

"Aktuálne zisťujeme, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistíme protiprávne konanie, obrátime sa na príslušné úrady," reagovala hovorkyňa MH SR Katarína Matejková. Účasť Sulíkovej dcéry kritizovala opozičná strana Smer-SD či mimoparlamentná strana SNS.

"V delegácii bola aj Sulíkova dcéra. Máme zmluvu o spolupráci, ktorá hovorí, že ministerstvo hospodárstva prostredníctvom generálneho tajomníka služobného úradu podpísalo zmluvu s dcérou ministra hospodárstva," kritizoval líder strany Smer-SD Robert Fico s tým, že je to zmluva o výlete, a nie o spolupráci.

SNS vo svojom stanovisku vyhlásila, že ide o bezprecedentné zneužite moci, ak sú na palube lietadla rodinní príslušníci. Zároveň vyzvala všetkých účastníkov letu, ktorí zastávajú verejné funkcie, aby bezodkladne zaplatili letenku a náklady všetkých svojich rodinných príslušníkov.