< sekcia Ekonomika

Miera inflácie v Portugalsku dosiahla vo februári vyše ročné maximum

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V januári sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 %. Februárový rast spotrebiteľských cien je tak najvyšší od januára minulého roka.

Lisabon 28. februára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Portugalsku pokračovali tento mesiac v medziročnom raste, ku ktorému sa vrátili v januári, pričom tempo rastu bolo najvyššie za viac než rok. Poukázali na to spresnené údaje portugalského štatistického úradu.

Podľa úradu dosiahla medziročná miera inflácie v Portugalsku vo februári 0,5 %, čím potvrdil svoj predbežný odhad. V januári sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 %. Februárový rast spotrebiteľských cien je tak najvyšší od januára minulého roka.

Jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje energie a čerstvé potraviny, dosiahla tento mesiac 0,7 %. Aj v tomto prípade zaznamenala zrýchlenie, keď v januári dosiahla 0,6 %.

Ceny potravín spomalili tempo rastu na 1,4 % z 1,7 % v januári a ceny energií klesli o 3,1 %. V porovnaní s medziročným vývojom na začiatku roka sa tempo poklesu cien energií spomalilo, keď v januári klesli o 4,4 %.

V medzimesačnom porovnaní pokračovali spotrebiteľské ceny v Portugalsku v poklese, štvrtý mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa mierne zrýchlilo. Zatiaľ čo v januári klesli spotrebiteľské ceny o 0,3 %, vo februári pokles dosiahol 0,5 %.