Quantcast
< sekcia Ekonomika

Minister Pavlis zvolal na 27. februára poradu so šéfmi SPP a Eustream

Eustream Foto: TASR/Henrich Mišovič

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) sa 27. februára stretne s najvyššími predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Eustreamu.

Bratislava 24. februára (TASR) - Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) sa 27. februára stretne s najvyššími predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Eustreamu. Uviedla to dnes pre TASR hovorkyňa MH SR Miriam Žiaková v súvislosti s aktuálnou situáciou dodávok plynu pre Ukrajinu a cez jej územie.

Ruský koncern Gazprom podľa agentúry Reuters dnes varoval, že dodávky ruského plynu do Európy cez ukrajinské územie sú "vážne" ohrozené. Kyjev si totiž nepredplatil ďalšie dodávky plynu. Gazprom vo svojom vyhlásení uviedol, že Ukrajine zostáva z množstva plynu, ktorý si predplatila, už len 219 miliónov kubických metrov (m3) plynu. To bude stačiť na dva dni, dodal Gazprom.

"Minister hospodárstva zvolal na piatok (27. 2.) ráno operatívnu poradu s najvyššími predstaviteľmi SPP a Eustream, aby ho informovali, či domácnosti a zariadenia, ako sú nemocnice, školy, domovy dôchodcov a priemysel, nie sú v najbližších týždňoch a mesiacoch v dodávkach plynu ohrozené," priblížila Žiaková.

Pripomenula, že minister hospodárstva SR informáciu o stave dodávok plynu a stave zásobníkov plynu dostáva v každodennej rannej správe. "Spoločnosti SPP a Eustream taktiež informovali ministra o aktuálnom stave a pripravenosti na nasledujúci možný vývoj," podotkla.

Spoločnosť Eustream je podľa slov jej hovorcu Vahrama Chuguryana pripravená v prípade núdze okamžite spustiť reverzné dodávky plynu z Českej republiky a Rakúska. "Rovnako vieme zabezpečiť spätný tok zo západu SR na východ krajiny. Technické možnosti Eustreamu dovoľujú prepraviť takýmto spôsobom vyšší objem plynu, ako je spotreba Slovenska v súčasnom období," ubezpečil.

Najnovší rusko-ukrajinský plynový spor sa podľa analytika portálu energieprevas.sk Jozefa Badidu týka dodávok plynu Gazpromom priamo do východných oblastí Ukrajiny (Luhanska a Donecka), za ktoré Naftogaz odmieta platiť a považuje ich za porušenie "zimnej dohody". Tento spor podľa neho samozrejme sťažuje očakávané rokovania o "letnej dohode" medzi Rusmi a Ukrajincami. "Nateraz však plyn cez Ukrajinu do Európy tečie a keďže vykurovacia sezóna je na konci, aj dopyt po tejto komodite v Európe klesá," upozornil Badida.

O Slovensku sa podľa šéfredaktorky energy online, a. s., Lenky Ferenčákovej "aj na konci zimy dá povedať, že je na prípadné prerušenie dodávok lepšie pripravené ako v minulých rokoch, najmä vďaka vybudovaným reverzným tokom".

"Aj keď objem plynu v našich zásobníkoch sa momentálne pohybuje okolo tretiny ich kapacity, viacerí dodávatelia plynu vrátane najväčšieho, SPP, sa na možný výpadok tranzitu z východu pripravili diverzifikáciou portfólia svojich partnerov a nakupujú plyn na spotovom trhu. Navyše, v posledných dňoch nie je výnimočné, že na Slovensko prichádza viac alebo približne rovnaké množstvo plynu z Českej republiky ako z Ukrajiny cez Veľké Kapušany," dodala Ferenčáková.