Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Ekonomika

Mladý Slovák zastupoval Slovensko a EÚ na mládežníckom summite G20

Radoslav Šoth Foto: TASR

Radoslav Šoth má 23 rokov, úspešne ukončil štúdium histórie a európskych štúdií na parížskej Sorbonne a v období dokončovania magisterského štúdia so zameraním na európske právo.

Brusel 20. júna (TASR) - Delegátov Európskej únie na tohtoročný mládežnícky summit G8 vo Washingtone vyberal Slovák. Absolvent parížskej Sorbonny, Radoslav Šoth, jeden zo zakladateľov Asociácie AEGIS bol zodpovedný za výber a prípravu delegátov mládežníckeho summitu G8, ktorý sa konal začiatkom júna vo Washingtone a ako jediný zastupoval našu krajinu a aj EÚ na májovom mládežníckom summite G20 v Mexiku.

„Zdá sa mi, že EÚ má potenciál zažiariť vo svete, má svoju misiu a predpoklad ako využiť svoju moc, ale myslím si, že európska diplomacia by mala byť viac konzistentnejšia,“ povedal Šoth v rozhovore pre TASR o posolstve, ktorí sa mladí Európania snažili - okrem iného - odovzdať európskym a svetovým lídrom, ktorí sa tiež v máji a júni stretli na summitoch ôsmich, respektíve 20 najrozvinutejších štátov.

Radoslav Šoth má 23 rokov, úspešne ukončil štúdium histórie a európskych štúdií na parížskej Sorbonne a v období dokončovania magisterského štúdia so zameraním na európske právo, ktoré má rozdelené medzi univerzity v Barcelone, Miláne, Montpellieri a Štetíne, sa zameriava na stáže v inštitúciách EÚ a na organizovanie a účasť na celosvetových mládežníckych summitoch.

"Väčšina členských štátov G20 má národné výbory pre nábor kandidátov na mládežnícke summity. EÚ, ktorá je členom G20 ako celok, takýto orgán nemá," povedal Šoth a dodal, že práve preto patrí medzi zakladateľov Asociácie AEGIS, čo je v podstate neformálne združenie majúce za cieľ uskutočňovať nábor mladých Európanov na medzinárodné podujatia.

Sídlo tohto združenia by malo byť v Paríži alebo v Bruseli, kde sa mladý Slovák momentálne zdržiava.

"V Bruseli som absolvoval povinné stáže, ktoré mi umožnili zistiť ako funguje klasická diplomacia v Rade EÚ a aj ako vyzerá zvnútra chod Európskej komisie," uviedol Šoth, ktorý absolvoval stáž na Stálom zastúpení SR pri EÚ a tiež u podpredsedu EK Maroša Šefčoviča. Tretiu stáž, na ktorú má vďaka univerzitnému štúdiu nárok, by chcel na budúci rok absolvovať v Európskom parlamente, pričom to nemusia byť ani slovenskí europoslanci, keďže mladý Slovák s ašpiráciami na svetovú diplomaciu, sa dohovorí siedmimi až ôsmimi jazykmi.

"Žil som skoro deväť rokov v Paríži, osem rokov v Rumunsku, polroka v Španielsku, polroka v Taliansku a teraz idem do poľského Štetína. Vždy sa snažím naučiť sa jazyk tej krajiny, kde študujem," poznamenal Šoth.

Po celkovom ukončení vysokoškolského vzdelania by sa chcel profesionálne venovať európskej diplomacii, kde má Slovensko zatiaľ slabé zastúpenie. Možnosť uplatnenia vidí v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť, no zatiaľ musí dokončiť školu a stáž v europarlamente, kde by sa rád zameral na oblasť zahraničnej politiky, ľudských práv, občianstva a inštitucionálnych otázok.

Tu bude player


Kým sa jeho túžba stane realitou, snaží sa sústrediť sa na účasť na medzinárodných summitoch mládeže. Vlani bol delegátom za SR na mládežníckych summitoch G8 a G20 v Paríži, toho roku na mládežníckom summite G20 patril medzi tých mladých ľudí, ktorých v prezidentskom paláci prijal mexický prezident Felipe Calderón. Na mládežnícky summit G8 vo Washingtone už pomáhal pri výbere a príprave európskych delegátov, pričom ako uviedol, sa zámerne sústredil na mladých ľudí zo štátov strednej a východnej Európy, ktorí sa na podobných akciách zúčastňujú pomenej.

Už od júla tohto roku začne s prípravou na výber a prípravu študentov a mladých profesionálov na budúcoročné mládežnícke summity G8 v Londýne a G20 v Sankt Peterburgu. Prípadní záujemcovia nájdu viac podrobností na stránke www.youthaegis.eu.

"Naším cieľom je dostať na stôl rokujúcich hláv štátov dokument, ktorý vystavili mladí ľudia. Aby ukázali lídrom sveta, čo mládež považuje za dôležité a aké riešenie problémov by rada videla, to, ako mládež vníma svet," opísal hlavné ciele a zmysel týchto mládežníckych podujatí Radoslav Šoth.