Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Ekonomika

MMF vyzval centrálne banky, aby pokračovali v sprísňovaní politiky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

MMF v apríli upozornil na riziko, že slabé miesta a zraniteľnosť finančného systému môžu tento rok spôsobiť novú krízu a pribrzdiť globálny hospodársky rast.

Washington 8. júna (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) vo štvrtok vyzval americkú centrálnu banku (Fed) a ďalšie globálne centrálne banky, aby pokračovali v "doterajšom kurze" sprísňovania menovej politiky a zostali ostražité v boji proti vysokej inflácii. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Hovorkyňa MMF Julie Kozacková skonštatovala, že aj keď sa tempo rastu inflácie v Spojených štátoch spomalilo, stále zostáva vysoké a predstavuje problém.

"Ak sa ukáže, že vysoká inflácia je trvalejšia, ako sa očakávalo, potom bude možno musieť Fed zdvihnúť úrokové sadzby vyššie a na dlhšie," povedala novinárom na pravidelnom brífingu.

Uviedla tiež, že MMF zverejní aktualizovaný výhľad pre svetovú ekonomiku na budúci mesiac, 25. júla.

MMF v apríli upozornil na riziko, že slabé miesta a zraniteľnosť finančného systému môžu tento rok spôsobiť novú krízu a pribrzdiť globálny hospodársky rast. Fond zároveň znížil svoje prognózy rastu globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o jednu desatinu percentuálneho bodu oproti januárovému odhadu, a to na 2,8 % v roku 2023 a na 3 % v roku 2024. Minulý rok vzrástla globálna ekonomika o 3,4 %.

"V strednodobom horizonte vidíme výzvy pre globálnu ekonomiku a to si vyžaduje, aby sa teraz prijali politické opatrenia," povedal Kozacková. "Sme presvedčení, že centrálne banky by mali pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, aby rozhodujúcim spôsobom znížili infláciu."

Jej komentáre o americkej ekonomike naznačujú pretrvávajúce obavy z inflačných rizík.

"Vidíme tiež, že tempo inflácie sa spomalilo, ale zostáva naliehavým problémom," povedala Kozacková. "Naša rada zostáva nezmenená, a to tá, že Fed bude musieť zachovať súčasný kurz menovej politiky, aby zabezpečil trvalé zníženie inflácie a zabezpečil, že inflačné očakávania zostanú dobre ukotvené," dodala.