< sekcia Ekonomika

Dianie okolo MOLu považujeme za nátlak zo strany chorvátskej vlády

Oszkár Világi Foto: TASR/Štefan Puškáš

Uviedol to predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Súčasné dianie okolo maďarského koncernu MOL, ktorého súčasťou je aj bratislavský Slovnaft, môže byť motivované nevyriešenými otázkami týkajúcimi sa privatizácie chorvátskej spoločnosti INA z roku 2009. "Vnímame to ako súčasť určitého ekonomicko-politického nátlaku zo strany chorvátskej vlády," uviedol pre TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.

Súčasťou privatizačnej zmluvy bola podľa neho dohoda, že chorvátska vláda odkúpi časť plynárenského biznisu INA, ktorá je stratová. Túto povinnosť si však nesplnili a MOL na to tento rok na jar opätovne upozornil. "Táto časť generuje v INA každý rok straty, vzhľadom na to, že ten biznis je regulovaný. Upozornili sme, že to môže byť spor až o dve miliardy eur a vnímame to ako reakciu, že nás chcú takýmto spôsobom prinútiť, aby sme v tejto veci ustúpili," argumentuje Világi.

Súčasný postup chorvátskych orgánov, ktoré vydali medzinárodný zatykač na šéfa MOLu Zsolta Hernádiho, je pre spoločnosť prekvapením. Na výsluch 25. septembra, na ktorý sa nedostavil a kvôli ktorému na neho bol vydaný zatykač, totiž podľa neho Hernádi nedostal žiadne oficiálne predvolanie. "Chorvátska prokuratúra, ktorá žiadala vzatie do väzby a chorvátsky súd, ktorý tomu vyhovel, vychádzajú z toho, že by to mal vedieť z tlače, respektíve cez neformálny rozhovor s jedným členom predstavenstva. To považujeme za absolútne absurdné," upozornil Világi s tým, že MOL odmieta aj samotné obvinenie z možného podplácania chorvátskych vládnych predstaviteľov pri privatizácii INA. Zároveň pripomenul, že v minulosti maďarské orgány zamietli prípad údajného ovplyvnenia privatizácie chorvátskej spoločnosti.

Na samotný maďarský koncern podľa Világiho nemá vyšetrovanie žiadny vplyv. Na druhej strane pripustil, že Hernádi ako osoba môže byť určitým spôsobom obmedzený a jeho cestovanie do zahraničia je ohrozené. "Ale nevnímame to tak, že by to malo dopad na obchodné aktivity spoločnosti," doplnil. Takisto to nemá žiadny dosah na podnikanie Slovnaftu, ktorý nepôsobí v Chorvátsku a nie je priamo spojený s INA, zdôraznil.