< sekcia Ekonomika

Rezort práce si prenajal priestory, úrady sa nechcú sťahovať

Ján Richter, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Rozhodujúcim faktorom výberu priestorov nebola podľa ministerstva cena, ale blízkosť k sídlu rezortu.

Bratislava 16. januára (TASR) - Ministerstvo práce vedené Jánom Richterom (Smer-SD) ešte vlani v septembri podpísalo zmluvu na prenájom priestorov na Špitálskej ulici v Bratislave, teda v blízkosti svojho sídla. Podľa zmluvy má mesačne platiť viac ako 25.000 eur, pričom zmluva je uzatvorená na 66 mesiacov. Celkovo tak štát pošle súkromníkovi viac ako 1,5 milióna eur. Poukázal na to vo štvrtok portál aktuality.sk.

"Potreba zabezpečenia ďalších priestorov vznikla z dôvodu pribúdajúceho počtu zamestnancov v rámci celého rezortu," vysvetlil rezort. Aktuálne sa ministerstvo podľa portálu snaží do týchto priestorov dostať dve organizácie, ktoré pod neho spadajú – Inštitút pre výskum práce a rodiny a Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Tie s tým však nesúhlasia a návrh rezortu zatiaľ neprijali.

"Inštitútu boli priestory ponúknuté z dôvodu, že dlhodobo eviduje potrebu rozšírenia priestorov pre svojich zamestnancov, ale najmä z dôvodu, že inštitút nemá v správe žiadne priestory a v súčasnosti užíva priestory v budove Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, a to na základe zmluvy o výpožičke," vysvetlilo ministerstvo.

Riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Cisárová pre aktuality.sk povedala, že cena za prenájom, ktorú by platili v nových priestoroch, je niekoľkonásobne vyššia než tá, ktorú platia v súčasnosti. Podľa zverejnenej zmluvy dnes dávajú za prenájom približne 1500 eur mesačne.

Podobne reagovala aj riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová. Tá ministerstvu oznámila, že s návrhom zmluvy, ako aj samotným sťahovaním zásadne nesúhlasí. "Dôvody neakceptovateľnosti vyplývajú jednak z charakteru ponúkaných priestorov, jednak z predložených zmluvných podmienok (náklady na prenájom a služby),“ argumentuje. Po novom by totiž mali platiť šesťnásobok doterajšej sumy. Porubänová upozornila aj na to, že nejde o bezbariérové priestory.

Rozhodujúcim faktorom výberu priestorov nebola podľa ministerstva cena, ale blízkosť k sídlu rezortu. Výhodnosť zmluvy bola až na ďalšom mieste. Podľa smernice EÚ si mohli pri prenájme nehnuteľností uplatniť výnimku. Ministerstvo vďaka tomu nepostupovalo podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktorý v takýchto prípadoch prikazuje vypísať riadne výberové konanie, upozornili aktuality.sk.