Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Ekonomika

Moody's: Európske ceny elektriny zrejme zostanú strednodobo vysoké

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Podľa Moody's nižšia produkcia francúzskych atómových elektrární rovnako ako pokles ruských dodávok plynu spôsobujú tlak na ceny v celej Európe.

Frankfurt nad Mohanom 16. novembra (TASR) - Európske ceny elektriny zrejme zostanú v strednodobom horizonte vysoké, očakáva ratingová agentúra Moody's Investors Service. Ako dôvod uvádza technické problémy francúzskych jadrových elektrární, nízke hladiny riek spôsobené suchom a riziká, týkajúce sa dodávok plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Očakávame, že ceny elektriny zostanú v strednodobom horizonte na historicky vysokých úrovniach, aj keď medzi krajinami sú výrazné rozdiely," uviedla Moody's vo svojej správe. "A to aj napriek tomu, že počítame s menším dopytom po elektrine počas 2022/2023 z dôvodu deštrukcie priemyselného dopytu, ktorú takisto spôsobili vysoké ceny energií, a dobrovoľných opatrení na úsporu energie."

Referenčný kontrakt na budúcoročnú nemeckú elektrinu v utorok (15. 11.) uzavrel na 329 eur za megawatthodinu (MWh). To je síce o dve tretiny menej v porovnaní s rekordom 1050 eur za MWh dosiahnutým v auguste, ale stále takmer štvornásobok v porovnaní s 87 eurami za MWh pred rokom.

Vo Francúzsku je priemerná cena elektriny od januára 2022 o 23 % vyššia v porovnaní s referenčnou cenou v Nemecku. Dôvodom sú problémy francúzskeho prevádzkovateľa jadrových elektrární EDF. Moody's očakáva, že táto prirážka sa na budúci rok ešte zvýši.

Výpadky jadrových elektrární spôsobili, že z Francúzska sa po dvadsiatich rokoch, počas ktorých vyvážalo elektrinu, stal čistý dovozca elektriny, čo zrejme bude pokračovať aj počas budúceho roka.

Podľa Moody's nižšia produkcia francúzskych atómových elektrární rovnako ako pokles ruských dodávok plynu spôsobujú tlak na ceny v celej Európe.