Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Ekonomika

Morawiecki: Zákaz spaľovacích motorov v EÚ je neakceptovateľný

Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ministri energetiky EÚ odsúhlasili legislatívu, v rámci ktorej bude od roku 2035 možné v európskom bloku zaregistrovať len nové autá a dodávky poháňané klimaticky neutrálnymi palivami.

Varšava 30. marca (TASR) – Poľsko sa nikdy nezmieri so zákazom predaja áut so spaľovacími motormi, ktorý má v celej EÚ platiť od roku 2035. Uviedol to v utorok poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala od agentúry PAP.

"Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ochránili poľské rodiny pred ďalšou pseudoideologickou myšlienkou, ktorú presadzujú bohaté krajiny a byrokrati z Bruselu,"
napísal Morawiecki na sociálnych sieťach Twitter a Facebook.

Ministri energetiky EÚ v utorok (28. 3.) odsúhlasili legislatívu, v rámci ktorej bude od roku 2035 možné v európskom bloku zaregistrovať len nové autá a dodávky poháňané klimaticky neutrálnymi palivami.

Poľsko bolo jedinou krajinou, ktorá hlasovala proti smernici Rady EÚ. Taliansko, Rumunsko a Bulharsko sa zdržali hlasovania.

"Poľsko víta ekologickú transformáciu, ale takú, ktorá chápe a podporuje členské štáty namiesto toho, aby ničila ich ekonomiky a rozpočty bežných občanov," napísal Morawiecki.