Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Ekonomika

Ústavnú ochranu dôchodkov Most-Híd nepodporí

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár Foto: TASR/AP

Podľa Mostu-Híd je nutné zmeniť aj súčasný fakt, keď k peniazom z druhého piliera sa sporiteľ môže dostať len tak, že si kúpi doživotnú poistku od životnej poisťovne.

Bratislava 26. januára (TASR) - Opozičná strana Most-Híd nepodporí na blížiacej sa schôdzi parlamentu návrh na ústavnú ochranu druhého piliera, ktorú presadzujú poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Július Brocka (KDH), Jozef Mihál (SaS), Martin Chren (nezaradený) a Erika Jurinová (OĽaNO). Ústavná ochrana dôchodkov v aktuálnom znení podľa strany Bélu Bugára nerieši spravodlivý spôsob výpočtu ani stabilitu systému a konzervuje súčasný stav.

"Takýto ústavný zákon nezabráni znovuotvoreniu piliera, je bezzubý," odkázal Bugár. Most-Híd namiesto toho presadzuje návrat k deväťpercentnej príspevkovej sadzbe do druhého piliera. "Budeme podporovať odvodovú sadzu deväť percent tak, ako sme to sľubovali občanom pred vyše rokom a tak, ako to máme vo svojej Občianskej vízií 2016," uviedli predstavitelia strany na dnešných pracovných raňajkách s novinármi.

Podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu aktuálny výpočet štátnych dôchodkov nezodpovedá skutočnej výške poistného, ktoré počas pracovného života občania odvádzali. "Štát musí priznať občanom aj platbu, ktorú odvádzali do Rezervného fondu, pretože ide o peniaze, ktoré sa vynakladajú rovnako na dôchodky," upozornil.

Podľa Mostu-Híd je nutné zmeniť aj súčasný fakt, keď k peniazom z druhého piliera sa sporiteľ môže dostať len tak, že si kúpi doživotnú poistku od životnej poisťovne. "Je potrebné dať občanom možnosť výberu, aby si moli svoje našetrené peniaze čerpať postupne aj z osobných účtov. Súkromným poisťovniam by sa tak vytvorila prirodzená konkurencia, na ktorú by museli reagovať výhodnejšími ponukami doživotných dôchodkov pre sporiteľov v druhom pilieri, a to by bolo jednoznačne v prospech občanov," dodal Švejna.