Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Ekonomika

Agrominister uviedol do funkcie generálneho riaditeľa a námestníka SPF

Na snímke nový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Foto: TASR Jakub Kotian

Zmenu vo vedení fondu s účinnosťou od 1. júna 2023 v stredu (31. 5.) na Bírešov návrh schválila vláda SR.

Bratislava 1. júna (TASR) - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš uviedol vo štvrtok do funkcie dvoch najvyšších predstaviteľov Slovenského pozemkového fondu (SPF), a to generálneho riaditeľa Henricha Haščáka a námestníka Mariána Bullu. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Zmenu vo vedení fondu s účinnosťou od 1. júna 2023 v stredu (31. 5.) na Bírešov návrh schválila vláda SR. Cieľom tejto zmeny je podľa Bíreša "odpolitizovať SPF a doviesť túto, pre pôdohospodárstvo dôležitú organizáciu, ktorá spravuje štátne pozemky, do parlamentných volieb pod vedením odborníkov". "Výmena vedenia SPF je jednou z hlavných priorít, ktoré som deklaroval po nástupe na čelo agrorezortu," dodal Bíreš.

Haščák bol od septembra 2022 do 31. mája 2023 štátnym tajomníkom na MPRV. Predtým pôsobil aj v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba a v predstavenstve Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Bulla v roku 2021 pôsobil ako riaditeľ sekcie kontroly a sekcie štátnej pomoci v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Predtým bol aktívny v oblasti geodetických a kartografických prác.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) upozornil, že Haščáka vymenovali za predsedu bez uskutočnenia výberového konania. "Zaráža nás, že v rámci želanej snahy o rešpektovanie dobre nastavených procesov a inštitucionálnych pravidiel súčasná vláda nepotvrdila na post šéfa SPF Petra Marušáka, ktorý získal na základe nedávno uskutočneného transparentného výberového konania a verejného vypočutia najviac bodov od výberovej komisie a bol vláde odporučený, pričom vláda svoje rozhodnutie ani nijako nezdôvodnila, ani neskritizovala realizáciu výberového procesu, ani neuviedla dôvod, prečo sa nestotožnila s návrhom výberovej komisie," skonštatoval v stanovisku riaditeľ INEKO Dušan Zachar. Vláda by podľa neho mala vysvetliť, prečo nerešpektovala výsledky už uskutočneného transparentného výberového konania na predsedu SPF a prečo "urobila politickú nomináciu a v čom bolo výberové konanie na tento post pochybné".