Quantcast
< sekcia Ekonomika

Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko AMO

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Veterinárnym opatrením bolo podľa agrorezortu v okruhu 3 kilometrov okolo ohniska stanovené pásmo ochrany a v okruhu 10 kilometrov pásmo pozorovania.

Bratislava 3. decembra (TASR) – Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípaných (AMO). Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári po tom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20.000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko AMO v tomto roku.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR teraz podľa MPRV skúma, ako sa nákaza do chovu dostala a či boli dodržané všetky podmienky ochrany chovu ošípaných v čase mimoriadnej situácie súvisiacej s epidémiou AMO. Zároveň budú veterinári identifikovať, či nemohlo dôjsť k prenosu nákazy do iného kontaktného chovu ošípaných.

Veterinárnym opatrením bolo podľa agrorezortu v okruhu 3 kilometrov okolo ohniska stanovené pásmo ochrany a v okruhu 10 kilometrov pásmo pozorovania. Týmto okruhom venujú veterinári zvýšenú pozornosť a dohľad.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dôrazne žiada chovateľov, aby prísne dodržiavali podmienky chovu v čase šíriacej sa nákazy.

Polák: Na farme platili prísne protokoly prevencie pred zavlečením AMO


Nitra 3. decembra (TASR) – Slovenská asociácia chovateľov ošípaných s ľútosťou prijala správu o výskyte nákazy africkým morom na farme ošípaných, skonštatoval výkonný riaditeľ asociácie Peter Polák. "Na farme boli v platnosti prísne protokoly prevencie pred zavlečením AMO. Všetky procesy súvisiace s výskytom ochorenia na farme sú v pôsobnosti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Vyjadrujeme podporu chovateľovi v neľahkej situácii," uviedol Polák.

Ohnisko afrického moru ošípaných odhalili vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota. Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári po tom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20.000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko AMO v tomto roku.