Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Ekonomika

Musk rokoval s čínskym ministrom priemyslu o energetických vozidlách

Na archívnej snímke šéf Tesly Elon Musk. Foto: TASR/AP

Obchodné väzby amerického miliardára na Čínu však zvyšujú nespokojnosť vo Washingtone.

Peking 31. mája (TASR) - Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk pokračuje v rokovaniach s čínskymi predstaviteľmi, pričom v stredu diskutoval s čínskym ministrom priemyslu o vývoji nových energetických vozidiel (NEV). Musk pricestoval do Pekingu začiatkom týždňa a ako uviedol, cieľom jeho cesty je rozšírenie biznisu v druhej najväčšej ekonomike sveta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií uviedlo, že Musk sa stretol s ministrom Ťin Čuang-lungom, s ktorým diskutoval o "vývoji nových energetických a prepojených inteligentných vozidiel". Podrobnosti však nezverejnilo a na otázky agentúry AFP nereagovali ani zástupcovia Tesly.

Čína patrí ku kľúčovým trhom americkej automobilky a Musk už v utorok (30. 5.) v rozhovore s ministrom zahraničných vecí Čchinom Kangom povedal, že "jeho firma má záujem o ďalší rozvoj biznisu na čínskom trhu". Zároveň dodal, že "nesúhlasí s "ekonomickým delením," kde na jednej strane je Čína a na druhej USA. "Záujmy Spojených štátov a Číny sú vzájomne prepojené, ako siamské dvojčatá, nie je možné ich od seba oddeliť," povedal Musk.

Obchodné väzby amerického miliardára na Čínu však zvyšujú nespokojnosť vo Washingtone. V tejto súvislosti americký prezident Joe Biden už v novembri minulého roka povedal, že Muskove väzby na cudzie štáty "sú hodné preskúmania". Naopak, hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning k súčasnej Muskovej návšteve uviedla, že "Čína podporuje návštevy predstaviteľov zahraničných spoločností, ktoré umožnia Čínu lepšie pochopiť a podporiť tak vzájomne výhodnú spoluprácu".