Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Ekonomika

Mzdy na Slovensku by v budúcom roku mali rásť 5-% až 7-% tempom

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Priemerná mzda v hospodárstve v druhom štvrťroku tohto roka na Slovensku bola 1100 eur a podľa Graftonu dosiahla 14-ročné maximum.

Bratislava 1. októbra (TASR) – V budúcom roku by mali mzdy na Slovensku rásť päťpercentným až sedempercentným tempom. Rast platov by sa mal oproti tomuto roku spomaliť. V tomto roku by mal byť rast platov ešte v rozpätí 6 % - 8 %. Očakáva to vo svojom najnovšom výhľade personálna agentúra Grafton Recruitment.

Priemerná mzda v hospodárstve v druhom štvrťroku tohto roka na Slovensku bola 1100 eur a podľa Graftonu dosiahla 14-ročné maximum. Najviac rástli mzdy vo výrobnom sektore, administratíve, zdravotníctve, rekreácii a verejnej správe. "Nárast bol zaznamenaný na pozíciách, ktoré boli dlhodobo platené najhoršie. Tí ľudia, ktorí pracujú na pozíciách v nepretržitej prevádzke, tak si polepšili vďaka rastu príplatkov," priblížil v utorok na tlačovej konferencii manažér Graftonu Miroslav Garaj. Platy rástli najvýraznejšie hlavne mimo Bratislavy, a to v Nitrianskom kraji, Banskobystrickom aj Košickom kraji.

V budúcom roku by však rast miezd mal byť pomalší. "Máme vyčerpaný pracovný trh, hovorí sa o spomalení ekonomiky, dôvod na nejaké veľké rasty miezd nie sú. Máme desaťtisíce ľudí pracujúcich zo zahraničia, ale administratíva pri ich zamestnávaní stále pokrivkáva," vysvetlil Garaj. Trh práce do budúcnosti ovplyvní podľa Graftonu nasýtenosť európskeho automobilového priemyslu a očakávaný pokles produkcie v odvetví automotive. Pokračujúca automatizácia a digitalizácia budú mať za následok zmiernenie tlaku na strane dopytu po pracovníkoch, a tým aj zmiernenie tlaku na rast miezd.

V oblasti priemyslu na Slovensku stále pretrváva dopyt po výrobných pracovníkoch, a to aj nekvalifikovaných. "Stále evidujeme medziročný rast počtu zahraničnej pracovnej sily, stále je to pre zamestnávateľov riešenie nedostatku vhodných pracovníkov. Klesá počet pracovníkov z členských krajín Európskej únie (EÚ), rastie napríklad počet pracovníkov z Ukrajiny," doplnil manažér spoločnosti Branislav Jančuška. Problémom zamestnávateľov v priemysle je vysoká fluktuácia. "Riešili to napríklad motivačnými systémami odmeňovania," priblížil Jančuška.

V oblasti nákupu a logistiky veľký dôraz kladú firmy na úroveň znalostí anglického jazyka a vyjednávacích zručností kandidátov nákupu. "Trendom je rekvalifikácia uchádzačov na náklady zamestnávateľa. Postupne sa implementujú prvky pokročilej automatizácie a digitalizácie," uviedol Jančuška s tým, že najviac chýbajú v tomto sektore skladníci i vodiči vysokozdvižných vozíkov.

V sektore stavebníctva a realít kopíroval vývoj miezd nárast stavebnej produkcie, ktorá stúpla o tri percentá. Firmy hľadajú najmä prípravárov, kalkulantov, projektových manažérov. Možnosti sa otvárajú aj absolventom v tomto sektore. Zásadné zmeny v raste platov nie sú v sektore bankovníctva a finančných služieb. Spolu s IT sektorom zarábajú ľudia v týchto sektoroch podľa Garaja dlhodobo dobre.

V oblasti obchodu a retailu mzdy rástli relatívne rýchlo. "Obchod a retail platí vyššie základné mzdy, ale vidíme trend znižovania výšky výkonnostných bonusov. Od konca roka 2018 evidujeme výrazné oživenie dopytu po typicky obchodníckych pozíciách," doplnil Garaj.

V oblasti ľudských zdrojov a administratívy je výraznejšie oživenie dopytu po konzultačných službách v oblasti rozvoja zamestnancov či koučingu. "Právnici so znalosťou GDPR problematiky sú veľmi žiadaní," priblížil Garaj.

V oblasti administratívy je na trhu práce stále dostatok uchádzačov a podľa Garaja aj v tomto segmente dochádza k výraznejšiemu nárastu miezd.