Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Na pozemkové úpravy by v roku 2021 malo ísť z rozpočtu 73,4 mil. eur

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Výsledný zoznam predložených 120 katastrálnych území v každom roku bol podľa agrorezortu vypracovaný na základe vyhodnotenia stanovených alebo komisiou prijatých kritérií.

Bratislava 29. júna (TASR) - Na pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach by v roku 2021 malo ísť zo štátneho rozpočtu 73,4 milióna eur s DPH. Na rovnaký počet katastrálnych území je v roku 2022 potrebných 63,89 milióna eur s DPH. Vyplýva to z materiálov Katastrálne územia pre začatie pozemkových úprav v roku 2021, respektíve v roku 2022, ktoré zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Výsledný zoznam predložených 120 katastrálnych území v každom roku bol podľa agrorezortu vypracovaný na základe vyhodnotenia stanovených alebo komisiou prijatých kritérií. Ich vyhodnotenie sa zrealizovalo podľa dohodnutej metodiky schválenej predsedom komisie 9. júna 2021.

Agrorezort priblížil, že komisia na svojom zasadnutí 26. mája 2021 stanovila, že percentuálna váha medzi jednotlivými skupinami kritérií bude v pomere 1:2:1. Tento pomer podľa MPRV znamená, že vo vlastníckych kritériách môže katastrálne územie získať maximálne 200 bodov, v odborných rezortných (užívacích) kritériách môže získať maximálne 400 bodov a v odborných mimorezortných kritériách maximálne 200 bodov.

"Keďže posúdenie naliehavosti vykonania pozemkových úprav sa vykonávalo pre celé územia mimo zastavaných území katastrálnych území a z priemerných podkladov, odhad predpokladanej ceny môže byť pre skutočný projekt pozemkových úprav pomerne nadhodnotený. Presnejšie údaje budú k dispozícii po ukončení tzv. prípravných konaní pozemkových úprav, ktoré sa začnú neodkladne po schválení materiálu vládou SR. Je dôvodný predpoklad, že skutočná cena týchto projektov pozemkových úprav bude značne nižšia," upozornilo MPRV.

Podľa agrorezortu je však potrebné zdôrazniť, že počas priemernej dĺžky trvania konania pozemkových úprav päť rokov sa bude uvedená suma čerpať postupne vždy po odovzdaní etáp a ucelených častí projektu pozemkových úprav.

"Pri priemernej dĺžke prípravného konania pozemkových úprav približne 4 až 6 mesiacov a dĺžke verejného obstarávania minimálne ďalších 6 mesiacov je možné predpokladať prvé čerpanie finančných prostriedkov v 120 vybraných katastrálnych územiach až v roku 2023," dodalo MPRV.

Na základe nelegislatívneho materiálu Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR schváleného vládou 21. augusta 2019 sa majú počas 30 rokov vykonať pozemkové úpravy vo všetkých 3103 katastrálnych územiach, kde sa ešte pozemkové úpravy nerealizovali a ich vykonanie je potrebné a účelné. Pozemkové úpravy je nutné začať každoročne v asi 120 katastrálnych územiach. Zoznam katastrálnych území vypracovala medzirezortná komisia pre vyhodnotenie kritérií na stanovenie naliehavosti vykonania pozemkových úprav a výber katastrálnych území, ktorú zriadilo MPRV v roku 2019.