Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Ekonomika

Rezorte dopravy vytvára komisiu, ktorá posúdi zlúčenie SSC a NDS

Árpád Érsek Foto: TASR/Martin Baumann

Obidve firmy spadajú pod ministerstvo dopravy, NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC zase cesty I. triedy.

Bratislava 7. marca (TASR) - Ministerstvo dopravy pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd) sa zaoberá zlúčením Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a Slovenskej správy ciest (SSC). Podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej sa aktuálne kreuje komisia, ktorá posúdi všetky aspekty tohto procesu.

"Samotný termín zlúčenia bude závisieť od záverov tejto komisie a od krokov, ktoré bude nutné v tejto súvislosti vykonať," uviedla Ducká pre TASR.

O tom, že ministerstvo zvažuje zlúčenie týchto dvoch firiem, hovoril Érsek v novembri minulého roku v rozhovore pre TASR. "Nechcem predbiehať, ale robíme na tom na ministerstve, ktorý model by bol najlepší - či mať jednu firmu, alebo dve firmy," povedal vtedy šéf rezortu dopravy.

Obidve firmy spadajú pod ministerstvo dopravy, NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC zase cesty I. triedy. Érsek zdôrazňoval, že výsledkom nového modelu fungovania týchto firiem musí byť pozitívny finančný efekt. Teda, aby po novom smerovalo viac peňazí do ciest.

Na investície majú pritom obidve spoločnosti v rozpočte na tento rok naplánovanú sumu 69,8 milióna eur. Ide o financie mimo eurofondových zdrojov. V porovnaní s rokom 2016 je to zvýšenie o 32,5 milióna eur. Dôvodom takéhoto nárastu je zvýšenie financií pre SSC, ktoré sú potrebné na prípravu eurofondových projektov na výstavbu ciest.

Na údržbu a opravy ciest majú obidve spoločnosti na tento rok naplánovanú sumu takmer 65 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2016 však ide o zníženie o 4,73 milióna eur. Dôvodom poklesu je zníženie financií z rozpočtu pre NDS na údržbu a opravy.