< sekcia Ekonomika

Dobrovoľníkom implantovali podkožný čip, ktorým môžu aj platiť

Veľtrh Mobile World Congress, organizovaný španielskou bankou Sabadell. Foto: TASR/AP

Edgar Pons uviedol, že sa rozhodol pre zavedenie podkožného čipu RFID (Vysokofrekvenčná identifikácia - Radio Frequecy IDentification), pretože si ním bude môcť otvoriť dvere na svojom dome.

Barcelona 26. februára (TASR) - Dobrovoľníkovi na veľtrhu v španielskej Barcelone implantovali v pondelok na pódiu podkožný čip, pokým iný muž, ktorý už tento zákrok podstúpil, predviedol, ako pomocou takéhoto čipu a smartfónu realizuje platbu.

Edgar Pons uviedol, že sa rozhodol pre zavedenie podkožného čipu RFID (Vysokofrekvenčná identifikácia, z anglického Radio Frequecy IDentification), pretože si ním bude môcť otvoriť dvere na svojom dome. Takýto čip totiž slúži podobne ako čiarové kódy na bezkontaktnú komunikáciu na krátku vzdialenosť.

"Je to pre mňa veľmi užitočné, pretože budem mať automatický dom," povedal Pons podľa agentúry Reuters. Motivoval ho tiež fakt, že čip si bude môcť ľahko vybrať.

Keď podstupoval zákrok, Alex Rodríguez Vitello, výskumník z barcelonskej technologickej firmy Alpha, vysvetlil, že čip je veľký ako jedno či dve zrnká piesku a je potiahnutý biokompatibilným materiálom, aby ho telo časom neznehodnotilo.

Počas prezentácie na veľtrhu Mobile World Congress, organizovanom španielskou bankou Sabadell, iný muž, ktorý už mal čip implantovaný, uskutočnil platbu tak, že si priložil svoj smartfón na miesto, kde sa nachádzal.

"Videli sme, ako by mohla vyzerať budúcnosť platieb," uviedla Anna Puigoriolová, manažérka finančných služieb v banke Sabadell.