Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Ekonomika

Na vymenovanie za predsedu Protimonopolného úradu navrhla vláda J.Beňu

Na snímke nápis na dverách budovy, v ktorej sídli Protimonopolný úrad SR na Drieňovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Beňu na základe verejného vypočutia z 21. decembra minulého roka odporučila na čelo PMÚ deväťčlenná odborná komisia, ktorá vyberala z troch zúčastnených kandidátov.

Bratislava 8. februára (TASR) – Novým predsedom Protimonopolného úradu (PMÚ) SR by sa mal stať Juraj Beňa. Jeho nomináciu v stredu schválila vláda, ktorá zároveň poverila dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby návrh na vymenovanie Beňu predložil prezidentke Zuzane Čaputovej. Súčasný predseda Tibor Menyhart už na čele úradu pôsobí druhé funkčné obdobie a platná legislatíva neumožňuje jeho opätovnú nomináciu.

Beňu na základe verejného vypočutia z 21. decembra minulého roka odporučila na čelo PMÚ deväťčlenná odborná komisia, ktorá vyberala z troch zúčastnených kandidátov. Predsedom komisie bol vedúci Úradu vlády SR. Ďalšími členmi boli zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva spravodlivosti SR, Národnej rady SR, Najvyššieho kontrolného úradu SR, Iniciatívy za právny štát, Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, Slovenskej advokátskej komory a Útvaru hodnoty za peniaze.

Juraj Beňa získal právnické vzdelanie na Univerzite Komenského v Bratislave, ktoré si rozšíril na univerzite v Amsterdame. Pracovné skúsenosti má z rôznych advokátskych kancelárií, PMÚ a v súčasnosti pôsobí ako právny poradca pre reguláciu u jedného z telefonických operátorov.