Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

Nahradenie dodávok medi z Číny je nereálne, varuje Wood Mackenzie

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Západné krajiny sa snažia o diverzifikáciu, aby sa zbavili závislosti od Číny, ktorá dominuje v oblasti dodávok medi.

Londýn 24. augusta (TASR) - Nahradenie Číny v dodávateľskom reťazci medi je nereálne, varuje poradenská spoločnosť Wood Mackenzie. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Západné krajiny sa snažia o diverzifikáciu, aby sa zbavili závislosti od Číny, ktorá dominuje v oblasti dodávok medi. Okrem zvýšenia nákladov by to mohlo oddialiť prechod k zelenej energetike, varuje Wood Mackenzie, pričom úplné nahradenie Číny považuje za nereálne.

Čína je svetovým lídrom v kľúčových segmentoch dodávateľského reťazca medi, ktorá je kriticky dôležitá pre nové rozvíjajúce sa technológie, ako sú obnoviteľné zdroje energie, skladovanie energie či elektromobily.

USA, Kanada, Austrália a európske krajiny sa snažia znížiť svoju závislosť od Číny v oblasti dodávok medi prostredníctvom dotácií a investícií. Wood Mackenzie však varuje, že dekarbonizácia a zníženie závislosti od Pekingu sú vo vzájomnom rozpore.

"Na nahradenie Číny by boli potrebné stovky miliárd dolárov v nových kapacitách na spracovanie a výrobu medi," uvádza sa v správe analytickej spoločnosti Wood Mackenzie, zaoberajúcej sa prírodnými zdrojmi, ktorá bola zverejnená v polovici augusta. Firma odhaduje, že dopyt po medi by mohol do roku 2050 vzrásť o 75 % na 56 miliónov ton.

"To by mohlo viesť k nedostatku, ktorý by spôsobil nárast cien hotových výrobkov a zvýšil náklady a dĺžku energetického prechodu," dodala.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) existujúce zdroje a projekty vo výstavbe pokryjú do roku 2030 len 80 % dopytu po medi, čo signalizuje, že v budúcnosti by mohol byť nedostatok tohto kovu.

Podľa správy Wood Mackenzie sa väčšina počiatočnej ťažby surovín realizuje predovšetkým v Amerike a Afrike, pričom domáca ťažba v Číne predstavuje len 8 % celosvetovej produkcie. Hoci sa tento podiel po započítaní čínskych ťažobných aktív v zahraničí zvýši na takmer 20 %, krajina si aj tak bude musieť zabezpečiť dodatočné dodávky, aby uspokojila svoje potreby. V správe sa uvádza, že zvyšok sveta má dostatok primárnych ťažobných kapacít na uspokojenie súčasných potrieb.

Dodávateľský reťazec medi však zahŕňa niekoľko kľúčových fáz vrátane ťažby, tavenia a rafinácie, produkcie a výroby hotových výrobkov. A aj keď má zvyšok sveta viac ťažobných kapacít, podľa správy výrazne zaostáva v následnom spracovaní a produkcii, kde dominuje Čína.

"Keďže vlády a výrobcovia sa snažia diverzifikovať zdroje a znížiť svoju závislosť od Číny, je nevyhnutné zohľadniť celý dodávateľský reťazec, nielen ťažobné operácie," uviedol šéf výskumu globálnej ťažby v spoločnosti Wood Mackenzie Nick Pickens. "Hoci riziká spojené s dodávkami medi môžeme znížiť a v rôznych krajinách sa už začalo isté vyvažovanie, rozsah dominancie Číny v dodávateľskom reťazci znamená, že úplná náhrada je nerealistická."

Podľa Pickensa by si scenár, v ktorom by západné krajiny nahradili v dodávateľskom reťazci Čínu, vyžadoval podstatné zvýšenie spracovateľskej kapacity, aby dokázali splniť ciele energetickej transformácie.

V správe sa uvádza, že v súčasnosti neexistujú žiadne plány na výstavbu nových primárnych hutníckych kapacít v Severnej Amerike alebo Európe. Namiesto toho sa USA zameriavajú na sekundárne trhy a recykláciu medi, pričom nedávno zriadili svoju prvú sekundárnu taviareň na recykláciu viacerých kovov v krajine.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.