Quantcast
< sekcia Ekonomika

Najviac podnikateľov - fyzických osôb pribudlo v Prešovskom kraji

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zaujímavosťou je, že Prešovský kraj je považovaný za jeden z ekonomicky najslabších regiónov Slovenska.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Od začiatku roka rozbehlo na Slovensku vlastný biznis 33.092 podnikateľov – fyzických osôb. Najviac z nich, až 6083 podnikateľov, si zaregistrovalo podnikanie v Prešovskom kraji, ktorý je považovaný za jeden z ekonomicky najslabších regiónov Slovenska.

"Prešovský kraj však zlomil ešte jeden rekord v našich štatistikách. Napriek najväčšiemu počtu registrovaných fyzických osôb je krajom s najnižším zastúpením žien - podnikateliek. Tie tvoria len 18 % zo všetkých registrovaných fyzických osôb v Prešovskom kraji," hovorí analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Podľa analýzy spoločnosti od začiatku roka pribudlo 33.092 nových podnikateľov – fyzických osôb, pričom túto formu podnikania si zvolilo až 24.228 mužov a len 8840 žien. Podiel žien tak predstavuje 27 %, čo je niečo málo vyše štvrtiny zo všetkých registrovaných fyzických osôb od začiatku roka 2019.

Podľa analytičky najviac slovenských podnikateliek je v Bratislavskom kraji, kde si podnikanie ako fyzická osoba rozbehlo 1331 žien. Zaujímavé je zistenie, že v Prešovskom kraji, v ktorom spoločnosť zaregistrovala celkovo najvyšší počet vzniknutých firiem – fyzických osôb, sú ženy zastúpené najnižším podielom. Ten je na úrovni 18 percent, pričom podnikanie ako fyzická osoba v tomto kraji rozbehlo 1112 žien.

Najviac fyzických osôb sa registrovalo v januári tohto roka, až 6306 podnikateľov, naopak, najslabším mesiacom bol jún 2019, keď sa pre podnikanie ako fyzická osoba rozhodlo 4972 podnikateľov.

Slováci sa zaujímali najmä o podnikanie v oblastiach prípravy stavenísk (4225 nových podnikateľov), ostatných kompletačných a dokončovacích prác (3171) a výroby ostatných kovových výrobkov (2407).

Aktuálne na Slovensku podniká dovedna 458.130 fyzických osôb, z toho je len 303.993 podnikateľov ekonomicky aktívnych.