Quantcast
< sekcia Ekonomika

Napriek strate časti čínskeho trhu Ericsson zvýšil kvartálny zisk

Na archívnej snímke z 31. marca 2019 je stánok švédskeho výrobcu sieťových zariadení Ericsson na veľtrhu v nemeckom meste Hannover. Foto: TASR/AP

Upravený prevádzkový zisk dosiahol v 3. štvrťroku 8,8 miliardy švédskych korún (876,71 milióna eur).

Štokholm 19. októbra (TASR) - Švédsky výrobca telekomunikačných zariadení Ericsson oznámil za 3. štvrťrok rast zisku a prekonal očakávania trhov. Výsledky firmy podporil vysoký predaj jej zariadení pre 5G siete vo viacerých krajinách sveta s výnimkou čínskeho trhu, kde podiel spoločnosti výrazne klesol. Tržby sa však znížili, pričom výsledky zaostali za odhadmi trhov.

Švédsko pred rokom zakázalo používanie výrobkov Huawei v 5G sieťach a Ericsson následne prišiel o výraznú časť svojho podielu na čínskom telekomunikačnom trhu. Ako povedal finančný riaditeľ Ericssonu Carl Mellander, z pôvodných 10 až 11 % sa teraz čínsky trh na celkových príjmoch firmy podieľa iba zhruba 3 %. Výsledky pomohli kompenzovať dodávky zariadení v krajinách, z ktorých sa zasa musel stiahnuť na tlak Washingtonu Huawei.

Upravený prevádzkový zisk dosiahol v 3. štvrťroku 8,8 miliardy švédskych korún (876,71 milióna eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená rast, keď pred rokom Ericsson vykázal upravený prevádzkový zisk na úrovni 8,6 miliardy SEK. Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s poklesom zisku na 7,85 miliardy SEK. Čistý zisk dosiahol 5,75 miliardy SEK v porovnaní so ziskom 5,35 miliardy SEK spred roka.

Celkové tržby však klesli o 2 % na 56,3 miliardy SEK. V tomto prípade tak spoločnosť zaostala za odhadmi analytikov. Tí počítali s tržbami na úrovni 58,14 miliardy SEK.

(1 EUR = 10,0375 SEK)