Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

Národná banka: Slovenská ekonomika sa môže prepadnúť o 5 až 10 %

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská centrálna banka z dôvodu extrémne rýchlo sa meniaceho prostredia na Slovensku aj v zahraničí vymenila svoju štandardnú strednodobú predikciu za možné scenáre.

Bratislava 24. marca (TASR) - Slovenská ekonomika v tomto roku môže dočasne klesnúť o takmer päť percent s rizikom, že ju vplyv pandémie nového koronavírusu môže stlačiť až k 10-percentému prepadu. Recesia môže na Slovensku dočasne pripraviť o prácu približne 75.000 až 130.000 ľudí. Vyplýva to z možných scenárov vývoja ekonomiky, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) v utorok.



Slovenská centrálna banka z dôvodu extrémne rýchlo sa meniaceho prostredia na Slovensku aj v zahraničí vymenila svoju štandardnú strednodobú predikciu za možné scenáre. Tie pracujú s predpokladom dvojmesačného výpadku najmä v sektore služieb a s rôznou mierou poklesu dopytu u obchodných partnerov Slovenska.



NBS upozorňuje, že slovenská ekonomika je otvorená a exportne orientovaná. Súčasná situácia na finančných trhoch a u obchodných partnerov hovorí podľa NBS viac v prospech materializovania sa negatívnych rizík pre nasledujúce obdobie než tých pozitívnych. "Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom. Dôležité je, že toto krízové obdobie je dočasné, a tak ako razantne prišlo, tak rázne by malo byť aj naše zotavenie sa," uviedol v stanovisku pre médiá guvernér NBS Peter Kažimír.

Priblížil zároveň, že na zmiernenie dosahov súčasnej krízy prispievajú aj centrálne banky. "Každý z nás chce, aby bol ten tunel čo najkratší a boli sme z neho čím skôr vonku," doplnil Kažimír. Za posledné dva týždne Európska centrálna banka podľa jeho slov prijala sériu zásadných opatrení, ktoré pomôžu znížiť stres, paniku a zároveň chrániť stabilitu finančného sektora, a tým chrániť ľudí. "Je dôležité konať rázne a neotáľať," doplnil Kažimír.



Už záverečné mesiace tohto roka by však mali odštartovať rekonvalescenciu a rok 2021 by mal byť rokom návratu práce, výroby a spotreby stratenej počas krízy. "Veríme, že predkrízovú úroveň ekonomika dosiahne už v priebehu budúceho roka," priblížil Kažimír.

Samotná NBS prijala sériu mimoriadnych opatrení zabezpečujúcich hladký platobný styk a finančnú stabilitu na Slovensku. "Toto uvoľňovanie napätia, stresu a neistoty je nevyhnutné pre lepšie zvládanie súčasného krízového obdobia. Už prijaté či budúce opatrenia sú nastavené tak, aby banky a ostatné finančné inštitúcie naďalej poskytovali ekonomike 'mazivo' v podobe úverov domácnostiam, firmám, ale aj vládam za podmienok, ktoré by boli platné za normálnych okolností bez vírusovej krízy," dodal Kažimír.