Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Ekonomika

Nárok na vdovský dôchodok by mohol získať aj bezdetný pozostalý

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Návrh podľa poslankyne Simony Petrík rieši diskrimináciu bezdetných vdov a vdovcov.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Nárok na vdovský a vdovecký dôchodok by mohol získať aj bezdetný pozostalý manžel či manželka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili poslankyne Simona Petrík a Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko).

Návrh podľa Petrík rieši diskrimináciu bezdetných vdov a vdovcov. "Tí a tie ako jediní zostali bez nároku na vdovský a vdovecký dôchodok. Navrhujeme preto, aby nárok naň mali od dovŕšenia 59 roku života," priblížila.

V súčasnosti má jeden z ovdovelých manželov nárok na výplatu dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela len v prípade, ak sa pozostalý stará o nezaopatrené dieťa, je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychoval aspoň tri deti, dovŕšil vek 52 rokov a vychoval dve deti, dovŕšil vek 57 rokov a vychoval jedno dieťa, alebo ak dovŕšil dôchodkový vek.

"Záleží nám na tom, aby žiadna skupina obyvateľstva nebola prehliadaná a znevýhodnená. Aj vdovy a vdovci bez detí sú po smrti svojho manžela alebo manželky vystavení riziku chudoby. Toto je šanca im pomôcť. Verím, že sa k podpore tohto návrhu pridajú všetci, ktorým záleží na pomoci ľuďom v seniorskom veku," doplnila Plaváková.