< sekcia Ekonomika

NBS bojuje proti zmene klímy, stala sa členom koalície odhodlaných

Na archívnej snímke Peter Kažimír. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície, skonštatoval guvernér NBS Peter Kažimír.

Bratislava 21. novembra (TASR) – Národná banka Slovenska (NBS) je od štvrtka členom "koalície odhodlaných". Ide o skupinu centrálnych bánk a úradov dohľadu. Jej oficiálnym názvom je Skupina pre zelenší finančný systém (Network for Greening the Financial System - NGFS). Analyzuje riziká, ale aj príležitosti, ktoré čakajú krajiny pri prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku v dôsledku zmeny klímy. Informoval o tom hovorca NBS Peter Majer.

"Som hrdý, že sa Národná banka Slovenska stala súčasťou koalície odhodlaných. Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície," skonštatoval guvernér NBS Peter Kažimír.

Členom koalície je v súčasnosti 46 centrálnych bánk a deväť pozorovateľov. Pre Slovensko je to podľa hovorcu NBS výborný komunikačný kanál pre jednu z najpálčivejších tém súčasnosti. Účasť NBS v skupine schválili členovia NGFS jednohlasne. "S Národnou bankou Slovenska nás spája spoločné presvedčenie: najlepšou zárukou úspechu je to, ak centrálne banky zladia svoje reakcie na celosvetové výzvy, ktoré zmena klímy predstavuje," zdôraznil predseda skupiny Frank Elderson.

O dôležitosti témy klimatickej zmeny svedčí podľa hovorcu NBS aj fakt, že dominovala aj nedávnemu výročnému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu.