Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Ekonomika

NBS: Dianie okolo Credit Suisse nie je pre finančný sektor SR riziko

Pohľad na balenia bankoviek v hodnote 20 a 50 eur. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Obyvatelia Slovenska sa podľa NBS o svoje úspory a peniaze v bankách nemajú dôvod obávať.

Bratislava 20. marca (TASR) - Aktuálne dianie na finančných trhoch v súvislosti s vývojom okolo švajčiarskej banky Credit Suisse nepredstavuje pre slovenský finančný sektor riziko. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer.

Obyvatelia Slovenska sa podľa neho o svoje úspory a peniaze v bankách nemajú dôvod obávať. "Slovenské banky patria k najstabilnejším a najodolnejším v rámci EÚ. Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne," doplnil Majer.

Európske akciové trhy sa dostali pod tlak po správe, že druhú najväčšiu švajčiarsku banku Credit Suisse, ktorá čelí vážnym problémom, prevezme jej väčší domáci rival UBS. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa dočasne prepadla takmer o 10 % a Commerzbank o viac ako 7 %. Vo Francúzsku akcie poskytovateľov finančných služieb a poisťovní čiastočne padali hlboko do červených čísel.

Európsky bankový index klesol o 5,3 % a index poisťovní o 3,3 %. Akcie Credit Suisse strácali takmer 64 % a cena akcií UBS krátko po začiatku obchodovania na burze v Zürichu klesla takmer o 9 %.