Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

Do súťaže je najlepšie pripravená R3 Tvrdošín-Nižná a obchvat Prešova

Ilustračná fotografia. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Či a kedy sa budú tieto úseky súťažiť a následne stavať, to podľa Národnej diaľničnej spolčnosti závisí od financií.

Bratislava 29. marca (TASR) - Na prípadné vyhlásenie súťaží na výstavbu ciest je v súčasnosti podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) najlepšie pripravený úsek rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín - Nižná a severný obchvat Prešova na rýchlostnej ceste R4. Tieto cesty majú už podľa hovorkyne NDS Evy Žgravčákovej právoplatné stavebné povolenie.

Či a kedy sa budú súťažiť a následne stavať, to podľa diaľničiarov závisí od financií. "Výstavba týchto úsekov závisí od dostupnosti finančných zdrojov, ktorých zabezpečenie nie je plne v kompetencii NDS. V tomto momente preto nie je možné presne špecifikovať termín vyhlásenia verejných súťaží," uviedla Žgravčáková pre TASR.

Čo sa týka 4,4-kilometrového (km) úseku R3 Tvrdošín - Nižná, pri ňom momentálne podľa hovorkyne prebieha pripomienkovanie súťažných podkladov na zhotoviteľa. "Pri úseku R4 severný obchvat Prešova sa spracováva dokumentácia na ponuku," dodala Žgravčáková. Majetkovoprávne vysporiadanie sa pritom finalizuje aj na úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany.

Ako vyriešiť financovanie výstavby diaľnic, keďže eurofondové zdroje do roku 2020 sú už prakticky rozdelené, je teda aktuálne zásadnou otázkou. Štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček minulý týždeň uviedol, že bude potrebné zvažovať otvorenie ďalších projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projektov).

Určite je pritom podľa neho potrebné viesť aj intenzívnu diskusiu o uvoľnení dlhovej brzdy. Teda o tom, či a akým spôsobom bude možné využiť pôžičky, ktoré by na seba mohol vziať štát. "A v neposlednom rade bude určite potrebné uvažovať aj o tom, že aj priamo zo štátneho rozpočtu bude musieť v nasledujúcom období tiecť viac peňazí do budovania infraštruktúry," dodal.