Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

NDS podpísala zmluvu na výstavbu D3, stavať sa začne do konca roka

Na snímke portál tunela Svrčinovec na úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité počas kontrolného dňa. Vo Svrčinovci 23. septembra 2016. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Výstavba úseku bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie. Na projekt je vyčlenených takmer 87,5 milióna eur z finančného nástroja CEF - Nástroj na prepojenie Európy.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dnes podpísala zmluvu na výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach. Takmer šesťkilometrový úsek Čadca, Bukov - Svrčinovec postaví konzorcium firiem Strabag, PORR a Hochtief za vyše 239 miliónov eur.

"S výstavbou sa začne do konca tohto roka," avizovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Cesta má podľa diaľničiarov po dobudovaní zlepšiť dopravnú situáciu na celom severo-južnom ťahu na území Slovenska.

"Odstránia sa straty času vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií," vymenovala Žgravčáková.

Ministerstvo dopravy doplnilo, že ide o zložitú a náročnú stavbu. Cesta totiž do veľkej miery prechádza komplikovaným terénom a zastavaným územím. Časť diaľnice tak bude vedená estakádou ponad obývané územia.

"Osobne som sa bol presvedčiť o dopravnej situácii na Kysuciach. Rozprával som sa s ľuďmi v regióne, ktorým súčasná dopravná situácia komplikuje každodenný život. Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví," doplnil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Výstavba úseku bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie. Na projekt je vyčlenených takmer 87,5 milióna eur z finančného nástroja CEF - Nástroj na prepojenie Európy. "Národná diaľničná spoločnosť už disponuje prvými 14 miliónmi eur z tohto balíka," vyčíslila Žgravčáková. Spolufinancovanie výstavby bude tiež pokryté zdrojmi z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.