Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Ekonomika

NDS za prvý polrok predala viac než 2 milióny diaľničných známok

Na archívnej snímke vchod do budovy Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: TASR - Michal Svítok

Najrýchlejším spôsobom, ako je možné si elektronickú diaľničnú známku zakúpiť, je elektronicky prostredníctvom stránky www.eznamka.sk či prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka.

Bratislava 11. augusta (TASR) – V prvom polroku 2022 Národná diaľničná spoločnosť (NDS) predala 2,24 milióna kusov diaľničných známok. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok za toto obdobie predstavoval takmer 51 miliónov eur bez DPH. V medziročnom porovnaní predala NDS o 29,6 % viac kusov diaľničných známok ako minulý rok. Príjem z úhrady predstavoval v medziročnom porovnaní nárast o 10,8 %. Informovala o tom hovorkyňa diaľničiarov Eva Žgravčáková.

V predaji počas prvého polroka 2022 viedla 10-dňová známka s počtom 1,07 milióna kusov. Medziročný nárast v prípade 10-dňovej diaľničnej známky je takmer 70 %. Za ňou nasledovala 365-dňová v počte 592.566 kusov, ročná s 354.506 predanými kusmi a 30-dňová diaľničná známka s 223.951 kusmi.

Z vyše dvoch miliónov predaných kusov si domáci vodiči zakúpili 1.315.499 a zahraniční 924.738 kusov. V prvom polroku 2021 si pritom domáci vodiči zakúpili 1.221.316 kusov a zahraniční 507.134 kusov. "Zaujímavosťou je medziročný nárast počtu predaných kusov pri zahraničných motoristoch. Tu evidujeme takmer dvojnásobný počet. Tento nárast môžeme pripísať uvoľneniu protipandemických opatrení," skonštatovala hovorkyňa NDS.

V prvom polroku 2022 si najčastejšie zakúpili slovenskí vodiči 365-dňovú diaľničnú známku, a to vyše pol milióna kusov. U zahraničných vodičov prevládala 10-dňová známka. Z pohľadu tranzitu zo zahraničných krajín na základe predajnosti najviac tranzitujú cez Slovensko Česi a Nemci.

NDS zároveň pripomenula, že povinnosťou každého motoristu je si riadne a včas zakúpiť diaľničnú známku, a to ešte pred vstupom na spoplatnený úsek. Je teda potrebné si pred vstupom na diaľnicu skontrolovať, či je známka zakúpená a rovnako tak aj správnosť údajov. V opačnom prípade hrozí pokuta.

Najrýchlejším spôsobom, ako je možné si elektronickú diaľničnú známku zakúpiť, je elektronicky prostredníctvom stránky www.eznamka.sk či prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka. Okrem týchto spôsobov je možné zakúpiť si diaľničnú známku na akomkoľvek predajnom mieste, ktorých zoznam je na stránke www.eznamka.sk.