Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Nekontrolovaný rozmach cloudu je pre firmy bezpečnostným rizikom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Únik dát z verejného cloudu stojí podnik priemerne 1,64 milióna USD (1,438 milióna eur).

Bratislava 3. januára (TASR) - Zavádzanie cloudových riešení je v plnom prúde. Najaktuálnejšie dáta ukazujú, že 73 % podnikov má už aspoň jednu aplikáciu, alebo časť svojej počítačovej infraštruktúry v cloude. To však zrejme nestačí - údaje totiž ukazujú, že IT oddelenia cítia tlak prejsť na cloud úplne. V prieskume, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 250 vedúcich pracovníkov z oblasti IT bezpečnosti, spoločnosť Kaspersky Lab zistila, že pre viac ako polovicu (58 %) vedúcich pracovníkov v oblasti IT je nekontrolovaný rozmach cloudu najväčšou bezpečnostnou obavou.

Používaním viacerých cloudových platforiem v hybridnej cloudovej infraštruktúre môžu podniky rýchlejšie poskytovať svoje produkty a služby, optimalizovať ich výkonnosť a zlepšiť spoľahlivosť svojich služieb. Avšak, aj napriek svojim výhodám môže cloud computing priniesť ďalšie výzvy v oblasti kybernetickej bezpečnosti. A to najmä v prípade, keď je infraštruktúra cloudu hosťovaná treťou stranou.

Únik dát z verejného cloudu stojí podnik priemerne 1,64 milióna USD (1,438 milióna eur). Takže zatiaľ čo sa celková IT infraštruktúra organizácie stáva vďaka cloudu heterogénna, vedúci IT pracovníci sa musia zaoberať viac tým, ako udržať dáta v bezpečí a chrániť tak v konečnom dôsledku firemné financie.

Správa komplexných IT prostredí sa stáva ešte náročnejšou pre nedostatok špecialistov, ktorý predstavuje ďalšiu výzvu pre podnikovú kybernetickú bezpečnosť. Zavedenie hybridného cloudu vyžaduje špecialistov s potrebnými zručnosťami na konfigurovanie a riadenie bezpečnosti pre všetky časti IT infraštruktúry. Pre vedúcich IT pracovníkov to môže znamenať problémy s personálom: viac ako tretina (38 %) tvrdí, že je náročné zamestnať špecialistov na danú oblasť. V tomto kontexte potrebujú vedúci pracovníci jednotné riešenie, ktoré im poskytne nielen vysokú úroveň bezpečnosti, ale zároveň zaručí viditeľnosť všetkých firemných IT komponentov, ktoré bude môcť ovládať obmedzený počet IT odborníkov prostredníctvom jednotnej konzoly.