Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Nemecké firmy sklamali výsledky pléna čínskej Komunistickej strany

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Uviedol to popredný predstaviteľ priemyslu Maximilian Butek.

Berlín/Peking 22. júla (TASR) - Nemecké firmy, ktoré podnikajú v Číne, sú sklamané výsledkom minulotýždňového ostro sledovaného stretnutia Komunistickej strany o dlhodobých reformách druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Uviedol to v pondelok popredný predstaviteľ priemyslu Maximilian Butek. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Nemecké firmy dúfali, že prinesie viac usmernení a podrobností, pokiaľ ide o opatrenia na stimuláciu ekonomiky, povedal Butek, hlavný predstaviteľ delegácie nemeckého priemyslu a obchodu v Šanghaji.

Šesťdesiatbodový záverečný dokument zo zasadnutia pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga, ktoré sa koná raz za päť rokov, hovorí síce o širokom spektre ekonomických cieľov, od rozvoja vyspelých priemyselných odvetví po zlepšenie podnikateľského prostredia, ale bez detailov, ako to chce Čína dosiahnuť.

Nemecké spoločnosti preto očakávajú, že trhové prostredie v Číne "sa v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne nezlepší". Okrem silného konkurenčného tlaku majú nemecké firmy v ázijskej krajine problémy aj s nízkou mierou dôvery na často neprehľadnom trh a slabými investíciami do súkromného sektora.

Záverečné komuniké zmarilo nádeje na väčšiu liberalizáciu trhu a rovnaké zaobchádzanie s firmami zo zahraničia a domácimi spoločnosťami. Tohtoročné stretnutie sa konalo v čase, keď čínska ekonomika zápasí s poklesom.

Vedenie Číny potrebuje zrýchliť ekonomický rast. Vie, že potrebuje otvoriť svoj trh, ale to je v rozpore s túžbou Pekingu po pevnej kontrole nad obrovskými oblasťami ekonomiky, povedal Butek. "Plénum nepomohlo vyriešiť tento rozpor, ale skôr ho zintenzívnilo," poznamenal.

Nemecké spoločnosti v Číne už dlho poukazujú na nespravodlivé konkurenčné podmienky a sťažený prístup na trh, čo prispieva k zvýšeniu napätia v obchode. Berlín obviňuje Čínu zo štátom podporovanej nadmernej kapacity v oblastiach, ako je výroba batérií a solárny priemysel. Produkcia v týchto odvetviach vysoko prekračuje dopyt a ázijská krajina tak následne zaplavuje svetový trh lacnými produktami za dumpingové ceny. Peking to popiera.

Podľa nemeckého spolkového štatistického úradu bola Čína v roku 2023 už ôsmy rok po sebe najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.